Zaloguj
Reklama

Terapia obniżająca temperaturę ciała noworodków urodzonych z niedotlenieniem pozwala na zmniejszenie ilości przypadków uszkodzeń mózgu i śmierci noworodków.

Terapia obniżająca temperaturę ciała noworodków urodzonych z niedotlenieniem pozwala na zmniejszenie ilości przypadków uszkodzeń mózgu i śmierci noworodków.
Fot. shutterstock
(0)

Noworodki urodzone z niedotlenieniem, które poddano nowatorskiej terapii obniżającej temperaturę całego ciała o 4 stopnie w przeciągu 6 pierwszych godzin życia mają większe szanse na przeżycie i rzadziej występują u nich uszkodzenia mózgu - zgodnie z doniesieniami raportu opublikowanego w 13 wydaniu the New England Journal of Medicine.

Reklama

"Przypuszczamy, iż terapia ta obniża temperaturę mózgu jak również całego ciała i powoduje spowolnienie procesów odpowiedzialnych za uszkodzenia spowodowane zamartwicą urodzeniową"- twierdzi lekarz Richard A. Ehrenkranz, naukowiec z Yale. " Mniejsze uszkodzenia oznaczają lepsze wyniki i mniej przypadków porażeń mózgowych oraz innych powikłań."

Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna (HIE) u noworodków wynika z niedostatecznej ilości tlenu lub krwi dostarczanej do mózgu przed narodzinami. Stan ten może pojawić się przed porodem lub też podczas porodu. HIE może być spowodowane występowaniem powikłań takich jak ucisk lub rozerwanie łożyska lub pępowiny czy śródporodowe pęknięcie macicy.

Zespół badawczy pod kierownictwem doktora Steetha Shankaran na uniwersytecie Wayne State analizował wpływ hipotermii lub obniżania temperatury ciała na urodzone w terminie noworodki z zamartwicą i powiązanymi powikłaniami porodowymi. W badaniu zebrano wybrane losowo noworodki (208), które podzielono na dwie grupy: a) grupę kontrolną, b) grupę z terapią ochładzania całego ciała z utrzymywaniem temperatury ciała na poziomie 92,3 stopnia F przez okres 72 godzin i stopniowym ocieplaniem ciała. Obniżenie temperatury ciała uzyskiwano poprzez położenie noworodka na specjalnym kocyku wypełnionym na początku cyrkulującą wodą o temperaturze 41 stopni F. W obu grupach noworodkom zapewniono dostęp do intensywnej terapii łącznie z monitorowaniem oznak życia.

Przy badaniu noworodków w celu dokonania oceny ich rozwoju w 18 i 22 miesiącu życia, stwierdzono, iż w grupie z terapią hipotermiczną u 44% noworodków wystąpiły urazy mózgu o intensywności od średniej do ciężkiej lub też nastąpił zgon w porównaniu do 62% takich przypadków noworodków w grupie kontrolnej.

Noworodki uczestniczące w badaniu będą podlegały obserwacji aż do osiągnięcia przez nie wieku 6 lub 7 lat w celu porównania występujących problemów zdrowotnych i trudności z nauką.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze