Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Słodzone napoje nie zastępują mleka w diecie dziecka

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 2012; DOI:10.1016/j.jand.2012.05.011

Słodzone napoje nie zastępują mleka w diecie dziecka
Fot. medforum
(3)

Dane statystyczne pokazują, że spożycie mleka wśród dzieci znacznie spadło, podczas gdy spożycie napojów słodzonych o niskiej wartości odżywczej wzrosło dwukrotnie. Naukowcy jednak wskazują, że zmiany te nie są ze sobą wyraźnie powiązane.

Odkryto, iż spadek ilości spożywanego mleka, następuje między 5 a 8 klasą, jednak nie jest to równoznaczne ze zmianami nawyków dotyczących picia słodzonych napojów. Dodatkowo, niezależnie od ilości spożywania tego typu napojów, spożycie mleka i 100% soków owocowych w codziennej diecie dziecka, utrzymywało się na odpowiednim poziomie.

Zgodnie z wynikami, zgłaszane przez dzieci spożycie mleka spadło między 5 a 8 klasą, jednak jednocześnie wzrosła ilość spożywanych spoków owocowych. Spożycie mleka spadło bardziej wśród dzieci, które spożywały jakiekolwiek napoje słodzone.

Pomimo tego, nie udowodniono jednoznacznie, że spadek spożycia mleka przez dzieci, powiązany jest z większym spożyciem napojów słodzonych. Oznacza to, iż napoje te nie zastępują dziecku mleka i pełnowartościowych soków.

Wyniki zostały opublikowane 18 lipca, w internetowym wydaniu Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

(3)
Reklama
Komentarze