Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Skuteczność ochronnych nakryć głowy dla dzieci w czasie uprawiania sportów zimowych

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • News Medical

Skuteczność ochronnych nakryć głowy dla dzieci w czasie uprawiania sportów zimowych
Fot. ojoimages
(5)

Naukowcy z University of Ottawa i Szpitalu Dziecięcego Wschodniego Ontario przeprowadzili badania laboratoryjne. Ich celem było sprawdzenie kasków używanych do ochrony głowy dzieci młodszych niż 7 lat.

Testowano nakrycia głowy do hokeju na lodzie, narciarstwa alpejskiego, a także kaski rowerowe, ponieważ są one najczęściej wykorzystywanymi nakryciami do ochrony małych dzieci podczas uprawiania sportów zimowych.


W trakcie badań stosowano symulację, w której siła uderzenia była porównywalna do tej, jaka powstaje podczas wypadku na sankach.

Przy niższej prędkości (od 2 do 6 m/s) kask hokejowy dawał wystarczającą ochronę. Przy dużej prędkości (8 m/s) sprawdzał się kask rowerowy. Natomiast kask do narciarstwa alpejskiego nie sprawdził się podczas upadków i poślizgów. Jest to zaskakujący wynik, ponieważ takie rodzaje wypadków najczęściej występują w tej dziedzinie sportu.

Naukowcy wskazują na potrzebę zaprojektowania nowego typu kasku, który ochroniłby głowę dziecka zarówno przy małych jak i większych prędkościach.
(5)
Reklama
Komentarze