Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Rozwój fizyczny dziecka - okres noworodkowy

Autor/autorzy opracowania:


Rozwój fizyczny dziecka - okres noworodkowy
Fot. Pantherstock
(1)

Okres noworodkowy trwa do 28 dnia życia dziecka. Zarówno cechy fizyczne jak i funkcje organizmu zależą od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło rozwiązanie.

Noworodek donoszony, czyli urodzony między 38. a 40. tygodniem ciąży waży około 3300-3600 g, jego długość ciała wynosi 50-52 cm, obwód głowy to 35 cm. W pierwszych dniach życia masa ciała spada o 6-10%. Spowodowane jest to utratą płynu zewnętrzkomórkowego.

W większości przypadków noworodki osiągają masę urodzeniową około 10. dnia życia. Ciało noworodków cechuje się dużą głową, krótką szyją, długim tułowiem, klatką piersiową o okrągłym kształcie i krótkimi kończynami dolnymi. Środek ciężkości ciała znajduje się na wysokości pępka.

Początkowo dziecko przyjmuje pozycje zgięciową, następnie grzbietowo-wyprostną. Jego aktywność związana jest z zaspokajaniem głodu - płacze, odwraca głowę, układa usta pod wpływem bodźców w okolicy ust.

Noworodki cechuje nieporadność ruchowa. Ich reakcje ruchowe są uogólnione - na pobudzenie jednej części ciała reaguje cały organizm. U noworodków występują odruchy bezwarunkowe. Można je podzielić na niezbędne do życia, dające początek rozwojowi odruchów warunkowych oraz atawistyczne.

(1)
Reklama
Komentarze