Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Przedwczesne dojrzewanie

Autor/autorzy opracowania:

Adres www źródła:


Przedwczesne dojrzewanie
Fot. Pantherstock
(5)

Jeśli objawy dojrzewania występują u dziewcząt przed 8., lub przed 9. rokiem życia u chłopców, to mamy do czynienia z przedwczesnym dojrzewaniem. W większości przypadków przyczyna pozostaje nieznana. Przedwczesne dojrzewanie znacznie częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców.

W przypadku kiedy rodzic zauważy objawy takie jak powiększenie piersi oraz miesiączka u dziewcząt, lub wzrost owłosienia łonowego u chłopców w przedwczesnym wieku, konieczne jest zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza. W takiej sytuacji wykonywane są badania, celem sprawdzenia czy przedwczesne dojrzewanie nie jest związane z żadnymi chorobami.

Ważną rolę odgrywa komunikacja z dzieckiem. W tym wieku mogą one jeszcze nie być do końca świadome co dzieje się z ich ciałem i ciężko im będzie znaleźć się w nowej sytuacji. Warto wytłumaczyć im na czym polega proces dojrzewania oraz rzeczowo odpowiedzieć na ich pytania. Należy zapewnić o wsparciu, szczególnie jeśli dziecko spotyka się z niechcianymi komentarzami ze strony rówieśników.

(5)
Reklama
Komentarze