Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Prawdopodobieństwo rozwodu rodziców dziecka z ADHD

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Medical News Today, Journal of Consulting and Clinical Psychology

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Prawdopodobieństwo rozwodu rodziców dziecka z ADHD
Fot. panthermedia
(5)

Wyniki najnowszych badań zawierają wiele danych odnośnie związku pomiędzy występowaniem ADHD u dziecka w wieku do 8 a prawdopodobieństwem rozwodu jego rodziców.

Chociaż od pewnego czasu podejrzewano, że rodziny, w których co najmniej jedno z dzieci choruje na ADHD, częściej się rozpadają, do niedawna brakowało poważniejszych publikacji dotyczących tej tematyki. William E. Pelham Junior z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Buffalo i współpracownicy przeprowadili niedawno badania z udziałem kilkuset młodych ludzi z tym zaburzeniem i ich rodziców a także ze zbliżoną liczebnie grupą kontrolną.

Jak podano w artykule w październikowym numerze czasopisma "Journal of Consulting and Clinical Psychology", prawdopodobieństwo rozwodu rodziców do momentu osiągnięcia przez dziecko chorujące na ADHD wieku 8 lat jest prawie dwukrotnie większe w porównaniu z analogicznym wskaźnikiem dla rodzin, w których ta choroba nie występuje. Na ryzyko rozpadu rodziny składają się następujące czynniki: aspołeczne zachowania ojca, niski poziom wykształcenia matki, wczesne rozpoznanie omawianego zaburzenia u dziecka i przynależność do mniejszościowych grup rasowych i etnicznych.

(5)
Reklama
Komentarze