Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Padaczka u dzieci a zaburzenia psychiczne

Padaczka u dzieci a zaburzenia psychiczne
Fot. ojoimages
(5)

Ubóstwo i życie w niepełnej rodzinie zwiększają ryzyko chorób psychicznych u dzieci z padaczką.

Od pewnego czasu wiadomo, że u dzieci z padaczką częściej występują zaburzenia lękowe, depresja i ADHD. Kristin Alfstad z Narodowego Centrum Padaczki przy Uniwersytecie w Oslo (Norwegia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania obejmujące kilkanaście tysięcy dzieci, z czego 111 okazało się chorować na omawiane zaburzenie neurologiczne.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Epilepsia” z 25 marca, u małych pacjentów z padaczką choroby umysłowe były częstsze niż u pozostałych uczestników. Ryzyko objawów psychiatrycznych było wyższe u chłopców (niezależnie od występowania ataków drgawkowych).

Choroby umysłowe częstsze w przypadku życia w domu z tylko jednym rodzicem, dochodów w rodzinie poniżej poziomu ubóstwa i innych cech niskiego statusu socjoekonomicznego. U dziewczynek głównym czynnikiem ryzyka problemów ze zdrowiem psychicznym było występowanie padaczki obecnie lub przeszłości. W przypadku chłopców wpływ niskiego statusu socjoekonomicznego był prawie tak samo duży jak omawiana choroba neurologiczna.

(5)
Reklama
Komentarze