Zaloguj
Reklama

Możliwość transmisji zakażenia HIV z dziecka na matkę w czasie karmienia piersią

Autorzy: Benedetta Longo, MD; Paola Perinelli, MD; Giuseppina Liuzzi, MD; Valerio Tozzi, MD; Gianfranco Anzidei, MD; Andrea Antinori, MD, PhD; Giuseppe Ippolito, MD; Enrico Girardi, MD
Możliwość transmisji zakażenia HIV z dziecka na matkę w czasie karmienia piersią
Fot. medforum
(0)

Zakażenie matki wirusem HIV przez HIV-dodatnie dziecko jest możliwe w czasie karmienia piersią, kiedy dochodzi do pękania brodawek i kontaktu z krwią.

Reklama

Zakażenie HIV dziecka od HIV-dodatniej matki jest znanym zjawiskiem. Mniej poznanym problemem jest ewentualne zakażenie HIV-ujemnej matki od HIV-dodatniego dziecka. Autorzy cytowanej pracy oceniali możliwość transmisji zakażenia HIV z dziecka na matkę w czasie karmienia piersią. 118 dzieci z zakażeniem HIV było członkami 113 rodzin. 102 matki (18 było zakażonych) i 75 ojców (w grupie tej było 15 z 18 mężów zakażonych matek) wyraziło zgodę na pobranie krwi na obecność przeciwciał anty-HIV i dalsze badania kliniczne. Matki zapytano o karmienie piersią, kontakty seksualne, dotychczasowe leczenie (transfuzje krwi lub leki podawane pozajelitowo) oraz narażenie śluzówkowo-skórne na płyny fizjologiczne ich dzieci. Zakażenie HIV potwierdzono u wszystkich 118 dzieci i u 18 matek oraz wykluczono u pozostałych matek i wszystkich ojców. Jedynym znanym czynnikiem ryzyka zakażenia było leczenie matki dożylnymi lekami i kontakt z krwią dziecka przez uszkodzoną skórę. W czasie rozpoznania choroby u dziecka piersią karmiło 93,8% matek. Na podstawie wykonanej analizy autorzy wnioskują, że zakażenie matki wirusem HIV przez HIV-dodatnie dziecko jest możliwe w czasie karmienia piersią, kiedy dochodzi do pękania brodawek i kontaktu z krwią.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze