Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Jak depresja wpływa na interakcje pomiędzy matką a małym dzieckiem

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Development and Psychopathology (2011), 23: 831-844

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Jak depresja wpływa na interakcje pomiędzy matką a małym dzieckiem
Fot. ojoimages
(5)

Skutkiem depresji może być nie tylko zobojętnienie, ale i nadaktywność.

Sytuacje stresowe oddziałują na wszystkie sfery ludzkiego życia: psychiczną, somatyczną (cielesną) i społeczną. Aby sprawdzić, jaki jest wpływ nieprzyjemnych sytuacji i złych emocji na relacje pomiędzy matką a małym dzieckiem, Melissa Sturge-Apple i współpracownicy z Uniwersytetu w Rochester (USA) poddali niedawno badaniom ponad sto kobiet i ich potomków wieku od 17 do 19 miesięcy.

Jak podano w specjalnym wydaniu czasopisma „Development and Psychopathology”, które ma się ukazać 19 października, objawy depresji u matki wiązały się z częstym występowaniem nadmiernej aktywności nerwu błędnego oraz współczulnej (pobudzającej) części autonomicznego układu nerwowego. Z kolei niekorzystna sytuacja społeczno-ekonomiczna zwiększała ryzyko zbyt słabych reakcji kobiet na bodźce pochodzące od ich potomstwa.

Skutkiem wyżej opisanych nieprawidłowości może być zaniedbanie, wrogość i nadmierne pobudzenie emocjonalne w relacjach pomiędzy matką a jej małym dzieckiem. Objawiać się to może poprzez poniżające komentarze, rozgniewany ton głosu i „szorstkie” postępowanie.

(5)
Reklama
Komentarze