Zaloguj
Reklama

Genetyczne tło autyzmu i schizofrenii

Współautorzy: Evan Eichler
Genetyczne tło autyzmu i schizofrenii
Fot. Shutterstock
(3)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań podatność ludzi na zachorowania na zaburzenia umysłowe wynika z szybkiego tempa duplikacji genetycznych kilka milionów lat temu.

Reklama

U pacjentów z autyzmem dziecięcym i schizofrenią stwierdza się występowanie licznych delecji i duplikacji. Evan Eichler z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa i Uniwersytetu Waszyngrotna (USA) razem ze współpracownikami poddali niedawno badaniom genomy makaków, orangutanów, szympansów i ludzi.

Jak podano w publikacji w numerze czasopisma "Nature" z 12 lutego, naukowcom udało się ustalić, kiedy dochodziło do oddzielania się wyżej wymieniownych gatunków. Duplikacje materiału genetycznego okazały się następować szczególnie szybko w przypadku mającego miejsce około 6 milionów lat temu oddalenia się od siebie gałęzi rodowych szympansów i ludzi. Zdaniem Eichlera charakterystyczne dla naszego gatunku występowanie wielokrotnych kopii tych samych genów może być przyczyną naszej podatności na zachorowania na schizofrenię, autyzm i inne zaburzenia umysłowe.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Nature 457, 877-881 (12 February 2009)

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze