Zaloguj
Reklama

Czy niewyjaśnione zgony niemowląt mogą mieć związek ze stosowaniem syropów przeciwkaszlowych?

Czy niewyjaśnione zgony niemowląt mogą mieć związek ze stosowaniem syropów przeciwkaszlowych?
Fot. medforum
(0)

Fakt, że lek jest dostępny bez recepty nie oznacza, że jest on pozbawiony działań ubocznych. Wręcz przeciwnie, można śmiało stwierdzić, że praktycznie każdy lek może u osób predysponowanych spowodować poważne działania uboczne, grożące nawet śmiercią.

Reklama

Dostępne bez recepty środki na przeziębienia oraz przeciwkaszlowe zawierają często dość silnie działające substancje chemiczne takie jak pseudoefedryna, dekstrometorfan, czy substancje przeciwhistaminowe. Ich stosowanie u małych dzieci może być potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza przy podawaniu zbyt dużych dawek w stosunku do masy ciała dziecka oraz przy stosowaniu tych leków u niemowląt i małych dzieci. Autorzy z Uniwersytetu w Arizonie (USA) dokonali analizy niewyjaśnionych zgonów niemowląt zarejestrowanych w The Arizona Child Fatality Review Program w roku 2006. Na podstawie autopsji i badań toksykologicznych wysunięto hipotezę, że w 10 spośród zarejestrowanych przypadków niewyjaśnionych zgonów niemowląt wysoce prawdopodobną, główną przyczyną było niepożądane działanie dostępnych bez recepty syropów przeciwkaszlowych. W 9 na 10 przypadków były to dzieci leczone samodzielnie przez rodziców, bez konsultacji z lekarzem. Autorzy podkreślają, że w każdym przypadku choroby infekcyjnej u niemowlęcia należy konsultować leczenie z lekarzem, lub przynajmniej dokładnie czytać ulotki leku i przestrzegać środków ostrożności umieszczonych na ulotce. Fakt, że lek jest dostępny bez recepty nie oznacza, że jest on pozbawiony działań ubocznych. Wręcz przeciwnie, można śmiało stwierdzić, że praktycznie każdy lek może u osób predysponowanych spowodować poważne działania uboczne, grożące nawet śmiercią.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mary E. Rimsza and Susan Newberry: Unexpected Infant Deaths Associated With Use of Cough and Cold Medications. PEDIATRICS Vol. 122 No. 2 August 2008, pp. e318-e322

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze