Zaloguj
Reklama

Czy nasilony refluks żołądkowo-przełykowy może być objawem celiakii?

Autorzy: Collin P, Mustalahti K, Kyronpalo S, Rasmussen M, Pehkonen E, Kaukinen K.
Czy nasilony refluks żołądkowo-przełykowy może być objawem celiakii?
Fot. Pantherstock
(0)

Nieleczona, lub świeżo rozpoznana celiakia sprzyja współwystępowaniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, ale samo stwierdzenie refluksu, lub zapalenia przełyku, wydaje się nie uzasadniać rutynowych badań w kierunku celiakii.

Reklama

W ostatnich latach sugeruje się, że celiakia może zaburzać motorykę górnego odcinka przewodu pokarmowego i nasilać w ten sposób objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Niektórzy lekarze sugerowali nawet, że zapalenie przełyku powinno być wskazaniem do badania przesiewowego w kierunku celiakii. Badacze z Finlandii na podstawie analizy wyników badań i objawów u ponad 9000 pacjentów stwierdzili, że częstość występowania celiakii u chorych z refluksowym zapaleniem przełyku wynosiła 0,9%, czyli nie różniła się istotnie od oczekiwanej częstości populacyjnej, którą aktualnie szacuje się nawet na 1%. Wśród pacjentów z potwierdzoną celiakią zapalenie przełyku występowało u 5,2%. Dla porównania u chorych z niespecyficznymi objawami dyspeptycznymi, nie będącymi celiakią, zapalenie przełyku występowało u 7%. Objawy refluksowe w celiakii były dość łagodne, aczkolwiek zaobserwowano, że włączenie ścisłej diety bezglutenowej u pacjenta z rozpoznaną celiakią zwykle zmniejszało nasilenie objawów refluksu.

Wnioski: Nieleczona, lub świeżo rozpoznana celiakia sprzyja współwystępowaniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, ale samo stwierdzenie refluksu, lub zapalenia przełyku wydaje się nie uzasadniać rutynowych badań w kierunku celiakii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Eur J Gastroenterol Hepatol. 2004 Sep;16(9):917-20.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze