Zaloguj
Reklama

Charakterystyka szczepów Streptococcus pneumoniae opornych na makrolidy, stwierdzanych u dzieci przedszkolnych

Autorzy: Souli M, Volonakis K, Kapaskelis A, Galani I, Grammelis V, Vorou R, Tsivra M, ChryssouliZ, Katsala D, Giamarellou H.
Charakterystyka szczepów Streptococcus pneumoniae opornych na makrolidy, stwierdzanych u dzieci przedszkolnych
Fot. medforum
(5)

Szczepienie przeciwko pneumokokom powinno mieć około 85% skuteczności w zapobieganiu zakażeniu dzieci szczepami opornymi na antybiotyki.

Reklama

Streptococcus pneumoniae dość często kolonizuje drogi nosogardło u małych dzieci. W niekorzystnych sytuacjach bakteria ta, a zwłaszcza jej bardziej patogenne szczepy, może powodować poważne zakażenia, nazywane inwazyjnymi zakażeniami pneumokokowymi. Przez wiele lat pneumokoki były relatywnie wrażliwe na standardowo stosowane antybiotyki (w tym penicyliny i makrolidy). Jednak jak wykazują badania, narasta problem antybiotykooporności. Przykładem na poparcie tej tezy są badania lekarzy z Grecji, którzy w latach 2000 i 2003 zbadali wymazy z gardła i nosa 2847 dzieci w wieku przedszkolnym. Pneumokoki oporne na makrolidy wykryto u 23% w roku 2000 i u 30,3% w roku 2003. Najczęściej izolowane serotypy pneumokoków to 19F, 6A, 6B, 14 i 23F, które w większości są zawarte w nowoczesnej szczepionce siedmiowalentnej. Autorzy szacują, że szczepienie przeciwko pneumokokom powinno mieć około 85% skuteczności w zapobieganiu zakażeniu dzieci szczepami opornymi na antybiotyki.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze