Zaloguj
Reklama

Bradykardia na tle wydłużenia odstępu QT po stosowaniu ciprofloksacyny u nastolatka

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • Dr med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, adiunkt I Katedry Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • Knorr JP, Moshfeghi M, Sokoloski MC.: Am J Health Syst Pharm. 2008 Mar 15;65(6):547-51.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Bradykardia na tle wydłużenia odstępu QT po stosowaniu ciprofloksacyny u nastolatka
Fot. medforum
(5)

Wśród rzadkich działań ubocznych ciprofloksacyny należy pamiętać o możliwości wpływu leku na układ krążenia. Ciprofloksacyna w rzadkich przypadkach może powodować wydłużenie odstępu QT.

Cytowana praca opisuje przypadek 16-letniego chłopca z potwierdzoną chorobą Crohna, który z powodu zaostrzenia choroby otrzymał empiryczne leczenie dożylne ciprofloksacyną w dawce 2x400 mg oraz metronidazolem w dawce 4x500 mg. Po 48 godzinach od włączenia leczenia zauważono bradykardię (średnio 42/min.). EKG wykazało wyraźne wydłużenie odstępu QT (skorygowana długość – 486 msek.). Po odstawieniu ciprofloksacyny uzyskano szybkie ustąpienie zaburzeń kardiologicznych.

(5)
Reklama
Komentarze