użytkowników online: 3082

Wynik badania moczu - erytrocyturia

Erytrocyturią nazywamy zwiększenie się liczby krwinek czerwonych (erytrocytów) w moczu. Obecność pojedynczych erytrocytów w moczu nie jest patologią. Za wynik powyżej normy uważa się stwierdzenie powyżej 2 erytrocytów w tzw. polu widzenia (skrót „wpw”).

Objawy i przebieg

Erytrocyturia u dzieci zwykle jest bezobjawowa i wykrywa się ją przypadkowo w trakcie rutynowego badania moczu. Jeżeli jest związana z poważniejszymi chorobami dróg moczowych, to mogą jej towarzyszyć kolkowe bóle brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego lub obrzęki na twarzy i kończynach. Wynik badania moczu powinien dodatkowo precyzować czy erytrocyty w moczu są świeże czy wyługowane.
 
Najczęstszymi przyczynami erytrocyturii są kłębuszkowe zapalenia nerek (erytrocyty wyługowane) lub kamica moczowa (erytrocyty swieże). Stosunkowo często zdarza się u dzieci krwinkomocz izolowany (nie związany z żadną poważną chorobą).
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

U kogo najczęściej występuje cukrzyca typu1

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny