użytkowników online: 2560

Amylaza – wzrost aktywności w surowicy krwi

Amylaza jest enzymem, którego aktywność daje się wykazać w surowicy krwi oraz w moczu. Jest produkowana głównie przez trzustkę, ale powstaje też w gruczołach ślinowych, w śluzówce jelita cienkiego oraz w komórkach jajników i jąder.

Objawy i przebieg

Wzrost aktywności amylazy w surowicy krwi jest zawsze sygnałem sugerującym możliwy stan zapalny trzustki, ale należy podkreślić, że dla zapaleń trzustki znamienne są dopiero stężenia przekraczające górną granicę normy co najmniej 3-krotnie! Nieznacznie podwyższone aktywności amylazy spotyka się dość często w nadżerkowych zapaleniach żołądka i dwunastnicy oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w różnego rodzaju zakażeniach wirusowych (zwłaszcza w śwince) oraz w zapaleniach ślinianek i przydatków.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

NFZ to:

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny