użytkowników online: 4241

Ginekomastia - powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn

Ginekomastią nazywa się powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych o chłopca (mężczyzny) wskutek rozrostu tkanki gruczołowej.

Objawy i przebieg

Zjawisko to może wystąpić w każdym wieku. Tzw. fizjologiczne powiększenie gruczołów piersiowych może mieć miejsce u noworodka z powodu nadmiaru żeńskich hormonów, które pochodzą z krwi i pokarmu matki. Powiększenie sutków u niemowlęcia ustępuje samoistnie w czasie kilku tygodni (rzadziej miesięcy). Drugim okresem, w którym może dojść do powiększenia gruczołów piersiowych u chłopca jest okres dojrzewania. Przejściową ginekomastię obserwuje się u około połowy dojrzewających chłopców. Często towarzyszy jej bolesność gruczołów piersiowych. Zmiany te ustępują z reguły samoistnie w czasie nie dłuższym niż 2 lata, niekiedy jednak mogą przetrwać do okresu dojrzałości.

Od ginekomastii należy odróżnić tzw. steatomastię. Jest to nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie gruczołów piersiowych, co ma miejsce u otyłych chłopców. Ginekomastia może również towarzyszyć stanom patologicznym – takim jak przewlekłe choroby nerek i wątroby, zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, niedobór męskich hormonów płciowych, nadmiar żeńskich hormonów płciowych), choroby genetycznie uwarunkowane (zespół Klinefeltera). Zespół ten jest związany z zaburzeniem w obrębie chromosomów i ujawnia się zwykle w okresie dojrzewania. Charakterystyczny jest wysoki wzrost, szczupła sylwetka ciała z długimi kończynami górnymi i dolnymi (rozpiętość ramion przekracza wzrost całkowity), skąpe owłosienie twarzy i łonowe oraz małe, twarde jądra.

Szereg przewlekle stosowanych leków może powodować ginekomastię. Są to m.in.:

  • estry testosteronu,
  • leki nasercowe (digoksyna, digitoksyna),
  • leki stosowane w nadciśnieniu (werapamil, nifedypina, spironolakton, kaptopril, enalapril),
  • metoklopramid,
  • leki przeciwgruźlicze,
  • omeprazol,
  • metronidazol,
  • teofilina 
  • narkotyki (heroina, marihuana, amfetamina). 

Ginekomastię obserwuje się też w okresie rekonwalescencji po chorobach wyniszczających oraz osób długotrwale głodzonych w trakcie powrotu do prawidłowej masy ciała. Powiększenie gruczołu piersiowego po jednej stronie może powodować nowotwór sutka – na szczęście stan ten jest niezwykle rzadki u płci męskiej.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

NFZ to:

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny