użytkowników online: 3194

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki

Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się stan, w którym cechy dojrzewania płciowego pojawiają się przed ukończeniem 8 roku życia.

Objawy i przebieg

Objawami dojrzewania płciowego u dziewczynki są: powiększenie piersi, pojawienie się owłosienia łonowego, pachowego, przyspieszenie tempa wzrastania oraz pojawienie się miesiączek . Objawy te mogą występować łącznie, lub każdy z nich może pojawić się w sposób izolowany (np. tylko powiększenie piersi bez rozwoju owłosienia lub odwrotnie). Najczęściej spotykamy się właśnie z takim izolowanym, łagodnym typem przedwczesnego dojrzewania, które uważa się za wariant prawidłowego rozwoju dziecka, gdyż nie stwierdza się w nim żadnych zaburzeń hormonalnych, a dalszy rozwój, wzrost i dojrzewanie płciowe nie są zaburzone.

Powiększenie gruczołów piersiowych często obserwowane jest już u niemowląt płci żeńskiej. Zwykle znika samoistnie po pewnym czasie, czasem utrzymuje się aż do okresu dojrzewania, które występuje o czasie. Wiek kostny nie jest przyspieszony. Z izolowanym pojawieniem się owłosienia łonowego zwykle mamy do czynienia około 5-7 roku życia u dziewczynek wysokich, często z tendencją do nadwagi, Wiek kostny może być nieznacznie przyspieszony. Gruczoły piersiowe nie powiększają się i dalszy przebieg dojrzewania przebiega prawidłowo.

Rzadko u dziewczynki może wystąpić przedwczesne pojawienie się krwawień miesięcznych (bez rozwoju piersi i owłosienia), które zanikają, a powtórne pojawienie się miesiączek ma miejsce w typowym dla pojawienia się pierwszej miesiączki wieku (10-16 lat, przeciętnie około 13 roku życia). W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego spowodowanego zaburzeniami czynności przysadki mózgowej lub podwyższeniem stężenia hormonów płciowych ostateczny wzrost dziecka może być niski, ponieważ hormony te powodują przyspieszenie dojrzewania kośćca.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny