użytkowników online: 1106

Wiotkość krtani

Wiotkość krtani (inaczej laryngomalacja) polega na nadmiernej wiotkości rusztowania chrząstek krtani, co jest wynikiem niedojrzałości mięśni i nerwów.

Leczenie - kiedy udać się do lekarza

Każdy nagle pojawiający się świst w czasie wdechu lub utrudnione oddychanie wymaga konsultacji z lekarzem. Pediatra zróżnicuje, czy jest to właśnie wiotkość krtani, czy też świst jest wynikiem ostrej infekcji dróg oddechowych lub np. aspiracji ciała obcego.

Pierwsza pomoc - leczenie domowe

Nie jest wymagane. Świst krtaniowy u większości dzieci ustępuje samoistnie w okresie 6-12 miesięcy. jest to spowodowane wzrostem krtani i zwiększeniem napięcia chrząstek. Jeżeli świst nie ustępuje po 12 miesiącu wskazana jest konsultacja laryngologiczna. W wyjątkowych przypadkach dziecko może wymagać korekcji chirurgicznej.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny