użytkowników online: 1106

Makrocytoza – podwyższone MCV

Objawy i przebieg

Zwiększona objętość krwinek zwykle nie jest związana z jakimiś konkretnymi objawami zgłaszanymi przez dziecko, ale stwierdzenie takiego odchylenia w badaniu morfologii krwi obwodowej powinno sugerować diagnostykę w kierunku różnych stanów chorobowych. Należy pamiętać o uwzględnianiu zależnej od wieku zmienności obrazu krwinek.

Na przykład u noworodków podwyższone MCV jest stanem fizjologicznym, wynikającym z innej budowy i funkcji krwinek w okresie życia płodowego. Jeżeli u dziecka w wieku powyżej 1-2 miesiąca życia stwierdza się podwyższone MCV, to w pierwszej kolejności należy myśleć o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Niedobory tych witamin mogą być bardzo nasilone w przebiegu różnych chorób przewodu pokarmowego, w tym zakażeń pasożytniczych (lamblioza, tasiemczyce). Podwyższenie MCV stwierdza się też w niedoczynności tarczycy.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny