użytkowników online: 720

Mikrocytoza – obniżone MCV

MCV (z angielskiego- mean corpuscular volume) to parametr oznaczany w morfologii krwi obwodowej określający średnią objętość krwinek czerwonych.

Prawidłowe MCV powinno mieścić się w zakresie 80-96 fL. Spadek MCV poniżej dolnej granicy normy oznacza zmniejszenie objętości erytrocytów, czyli mikrocytozę.

Objawy i przebieg

Mikrocytoza jest parametrem laboratoryjnym obliczanym w sposób zautomatyzowany przez analizatory hematologiczne. Zwykle nie jest to związane z żadnymi konkretnymi objawami zgłaszanymi przez dziecko, ale wynik MCV powinien zasugerować diagnostykę w kierunku różnych stanów chorobowych. Najczęstszą przyczyną obniżonego MCV jest niedobór żelaza.

Podobny efekt może powodować niedobór witaminy B6, przewlekłe zakażenia, choroby nerek i różnorodne zaburzenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny. Mikrocytoza jest stanem z pogranicza fizjologii u kobiet ciężarnych.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny