użytkowników online: 3185

Płytki krwi – poziom podwyższony

Trombocyty (płytki krwi) są komórkami biorącymi udział w regulacji krzepnięcia krwi. Pełnią także ważną rolę w magazynowaniu i transporcie niektórych ważnych biologicznie substancji jak serotonina i adrenalina.

Za górną granicę normy liczby płytek krwi uważa się zwykle 350.000 w mm3 (w jednostkach układu SI: 350 x 109/l). Normy mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami.

Objawy i przebieg

Wzrost poziomu płytek jest fizjologiczny w stanach wymagających gwałtownej mobilizacji sił organizmu (co powoduje zwiększony wyrzut wszystkich komórek ze szpiku do krwi obwodowej). Dzieje się tak np. po dużym wysiłku fizycznym, przy poważnych infekcjach, krwotokach, urazach czy operacjach. W takich sytuacjach jest to zjawisko zrozumiałe i oczekiwane.

Niekiedy podwyższony poziom płytek zdarza się w następstwie różnych chorób. Należą do nich głównie przewlekłe choroby krwi i szpiku kostnego.

Podwyższony poziom płytek mają też ludzie, którym z powodu urazu lub choroby operacyjnie usunięto śledzionę.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Która z chorób NIE jest przenoszona jest drogą płciową?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny