użytkowników online: 1204

Niedobór witaminy D3

Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy D jest jej niedostateczna podaż lub niewystarczająca ekspozycja na promienie ultrafioletowe (światło słoneczne). Istnieją także krzywice oporne na podawanie witaminy D (wrodzone i nabyte).

Objawy krzywicy witamino-D-opornej stwierdzane są również w przebiegu przewlekłych chorób wątroby i nerek.

Objawy i przebieg

Przebieg choroby i objawy zależą od stopnia niedoboru witaminy D i wieku jego wystąpienia. Główne objawy niedoboru witaminy D to: intensywne pocenie się główki dziecka przy karmieniu, rozmiękanie kości potylicy i jej podatność na ucisk, wciąganie żeber na wysokości przepony (bruzda Harrisona); u niemowląt występuje wiotkość mięśni objawiająca się rozlanym brzuchem (żabi brzuch) i opóźnienie rozwoju ruchowego.

U dzieci zaczynających chodzić stwierdza się koślawe stawy kolanowe jak również zgrubienia w okolicy nadgarstków (bransolety krzywicze) oraz połączeń części chrzęstnych i kostnych żeber (różaniec krzywiczy).

Podstawą rozpoznania jest wykazanie w wywiadzie, że niemowlę nie otrzymywało w ogóle witaminy D lub że w dawkowaniu nie uwzględniono czynników zwiększających zapotrzebowanie.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

NFZ to:

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny