użytkowników online: 3222

Zapalenie jamy ustnej

Jest to reakcja błony śluzowej jamy ustnej na toczący się stan zapalny. Zapalenie jamy ustnej może być związane z przewlekłym procesem chorobowym (cukrzycą, chorobami metabolicznymi, endokrynologicznymi, immunologicznymi, nowotworowymi) ale najczęściej przyczyną jest ostra reakcja miejscowa związana z lokalnym zakażeniem (wirusowym, grzybiczym czy bakteryjnym).

Objawy i przebieg

U dziecka w przebiegu choroby (zazwyczaj gorączkowej) pojawia się obrzęk i zaczerwienienie jamy ustnej oraz bolesność, występująca przede wszystkim podczas jedzenia. Często, jeśli przyczyną jest wirus opryszczki, występuje ból, zaczerwienienie dziąseł oraz charakterystyczne drobne, bolesne pęcherzyki, pękające w ciągu kilku godzin i pozostawiające nadżerki.

U noworodków najczęściej występuje pleśniawkowe zapalenie jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki, charakteryzujące się białymi nalotami podobnymi do kożucha mleka na języku i podniebieniu.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Która z chorób NIE jest przenoszona jest drogą płciową?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny