użytkowników online: 347

Stłuczony termometr - zatrucie rtęcią

Mechaniczne uszkodzenie termometru rtęciowego i wylanie się rtęci na zewnątrz jest dość częstym problemem w praktyce pediatrycznej. Zdarzają się również przypadki spożycia przez dziecko kuleczek rtęci, wydobywającej się z rozbitego termometru.

Leczenie - kiedy udać się do lekarza

Spożycie rtęci metalicznej z rozbitego termometru zasadniczo nie wymaga żadnego intensywnego leczenia, ani hospitalizacji. Konieczne jest jednak dokładne oczyszczenie pomieszczenia. Przy podejrzeniu rozlania się rtęci w różne szpary w podłodze, konieczna jest pomoc specjalistycznych służb chemicznych istniejących przy jednostkach straży pożarnej. Bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej jeżeli dziecko ma jakiekolwiek dolegliwości (bezpośrednio po zatruciu lub parę dni później).

Pierwsza pomoc - leczenie domowe

Aby przyspieszyć eliminację rtęci z przewodu pokarmowego można podać doustnie węgiel lekarski i jeden z łagodnych środków przeczyszczających (Laktuloza, Duphalac, Forlax).

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Różyczka - to choroba o jakiej etiologii?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny