Czasami stosunki są zabronione. Dotyczy to przypadków, gdy
ciąża jest powikłana zagrażającym poronieniem lub porodem przedwczesnym. W takich przypadkach zarówno mechaniczne drażnienie jak i pewne związki zawarte w męskim nasieniu (prostaglandyny) mogą stymulować i pobudzać skurcze macicy oraz powodować „rozpulchnianie” i skracanie szyjki macicy, co może przyczynić się do dokonania poronienia czy porodu przedwczesnego. Nie dotyczy to okresu przedporodowego, gdzie wpływ tych związków chemicznych może skrócić zbliżający się poród i spowodować, iż będzie mniej bolesny.
Ponadto ze współżycia w okresie
ciąży należy zrezygnować w czasie
zakażenia dróg rodnych i nieprawidłowego umiejscowienia łożyska. Szczególnie miejsce zajmuje tutaj łożysko przodujące. Kontakty seksualne w ciąży powikłanej łożyskiem przodującym mogą być przyczyną poważnego krwotoku z dróg rodnych.Prawidłowym jest, że po współżyciu w zaawansowanej ciąży ciężarna obserwuje zwiększenie i nasilenie ruchów dziecka a także przyśpieszenie częstości jego pracy serca. Spowodowane to jest skurczami macicy w trakcie stosunku. Nie należy obawiać się, iż
dziecko zostanie mechanicznie uszkodzone podczas współżycia.
Niekiedy po współżyciu mogą wystąpić przejściowe plamienia. Wynikają one ze znacznego przekrwienia szyjki macicy i pochwy oraz mechanicznego drażnienia tych narządów. Należy o tym poinformować lekarza przy najbliższej wizycie, a gdy
plamienie utrzymuje się dłuższy okres czasu – skorzystać z kontroli lekarskiej jak najszybciej to możliwe, aby wykluczyć inne podłoże plamienia.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.