użytkowników online: 3269

Moje dziecko nie umie oddychać przez nos

U niemowląt dość często obserwuje się trudności w oddychaniu przez nos, występujące pomimo braku ewidentnego kataru. Czasami towarzyszą temu dźwięki określane jako sapka.

Objawy i przebieg

Niemowlęta mają relatywnie wąskie przewody nosowe i wystarcza niewielki obrzęk śluzówki, lub inne zmiany wewnątrz nosa, aby spowodować znaczne utrudnienie w oddychaniu i karmieniu. Przyczynami takiego stanu najczęściej jest zbyt wysoka temperatura i/lub zbyt suche powietrze w pomieszczeniu gdzie przebywa dziecko, narażenie na dym tytoniowy oraz zaczynająca się infekcja nosogardła.

Często obrzęk śluzówki nosa jest skutkiem błędów w pielęgnacji, polegających na niepotrzebnym, głębokim odsysaniu kataru gruszką. Należy także pamiętać, że u małych dzieci nie wolno dłużej niż parę dni stosować kropli do nosa ze środkami obkurczającymi śluzówkę. Zbyt długie, lub zbyt częste stosowanie kropli obkurczających powoduje reakcję obronną śluzówki z jej obrzękiem i zmianami zanikowymi, co może dawać opisane powyżej objawy. Warto podkreślić, że u niemowląt objawy ze strony nosa bardzo rzadko są objawem alergii. W praktyce często spotyka się nadrozpoznawanie alergii na podstawie samej tylko sapki, lub przewlekłego nieżytu nosa.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny