Serwisy Medforum
Reklama

Zaparcia stolca u niemowlęcia

Zaparcia stolca u niemowlęcia
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Zaparcia są problemem typowym dla dzieci starszych, ale niekiedy mogą zaczynać się już w okresie niemowlęcym.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

W przeciwieństwie do dzieci starszych i dorosłych, u niemowląt istnieje bardzo duża zmienność fizjologicznego rytmu defekacji. U niemowlęcia karmionego naturalnie jako normę należy traktować zarówno oddawanie stolca po każdym karmieniu (czyli nawet 8-10 stolców na dzień), jak i oddawanie 1 stolca co 2-3 dni (o ile nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy).

Zdarzają się zdrowe niemowlęta, które w trakcie karmienia piersią oddają bez wysiłku 1 stolec na tydzień, nie mając przy tym żadnych innych niepokojących objawów. Stan taki należy również traktować jako wariant normy.

Regułą jest zwiększenie się twardości stolca i zmniejszenie się częstotliwości defekacji w chwili przejścia z mleka matki na mieszanki modyfikowane, ale również ten stan zwykle nie wymaga leczenia. Określeniem zaparcie należy określić jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy defekacji, albo oddawanie stolców rzadziej niż 1 stolec na 2-3 dni, o ile towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak drażliwość dziecka, osłabienie apetytu, słabe przyrosty masy ciała.

U niemowląt zaparcia należy różnicować z kolkami, które wymagają innego postępowania. Specyfiką wieku niemowlęcego jest jeszcze tzw. dyschezja, czyli nagle pojawiający się piskliwy krzyk, trwający 10-30 minut, połączony z zaczerwienieniem twarzy i poprzedzający oddanie miękkiego stolca. Zaburzenie to występuje u niemowląt w wieku 1-3 miesięcy.

Nie są to kolki ani zaparcia, ale skutek niewykształconej jeszcze koordynacji defekacji z zaciskaniem głośni, co jest niezbędne do skutecznego zwiększenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Płacz jest wówczas ekwiwalentem parcia.

Zaburzenie to nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie około 3 miesiąca życia, gdy dziecko nauczy się zaciskać głośnię w celu uzyskania skutecznej defekacji.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

 1. Ryżko J., Socha J. (red.) "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży" PZWL, Warszawa 2004.
 2. Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Zdjęcia: ojo images

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  01-09-2015 10:02:40

  Moja córka pierwszy raz zaparć dostała w tamtym roku jak poszła do przedszkola.Pomocny okazał się Dicopeg-Junior.Teraz też już kupiłam bo córka zaczyna drugi rok w przedszkolu i boję się że znowu powtórzy się sytuacja z zaparciami.

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  22-07-2015 17:42:51

  Ja podaję Dicopeg-Junior swojej pięcioletniej córce,siostra mi poleciła bo jest bezpieczny,ona rozpuszcza go swojemu rocznemu synkowi w razie zaparć.

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  28-06-2015 09:22:49

  Ja dwa dni temu kupiłam dicopeg junior dla córki, wcześniej nie widziałam go w aptece.

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  24-06-2015 08:45:45

  Moja bratowa rozpuszcza Kubusiowi takie saszetki dicopeg junior i podaje do picia. One są na zaparcia u dzieci od 6 miesiąca życia. Kubuś ma 2 i pół latka.

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  22-01-2015 08:27:23

  witam, mała mi nie dajeni spać od środka nocy ;/ zwija nózki i kuli się w kuleczkę, tak jak by brzuszek ją bolał, niby zrobiła małą kupcię, naprawdę niewielką jak na nią i wydaje mi się, że już nie może zrobić i ma zaparcia ;/ kolkę rozrużniam bo wiem jak u niej kolka wygląda i jak się zachowuje, a teraz tak zupełnie inaczej malutka reaguje :/ czytałam o tym na tej stronie www.biomedical.pl/zdrowie/zaparcia-problem-z-wyproznianiem-84.html i uwas ale nie wiem co mam dalej z tym zrobić ;/ nie chce jej leków podawaćal ale nad kroplami to bym się zastanowiła, to takie bardziej natualrne. Znacie coś, co mogę kupić takiego dobtego w aptece? nei chce, żeby się tak męczyła ;/ ze mną to pół biedy bo duża kobieta ze mnei to sobie dam radę, heeh

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/061212b0080_mezczyzna_lekarz_doktor_stetoskop_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesNabyta niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest to stan chorobowy wynikający ze...