Serwisy Medforum

Reklama

Zaparcia stolca u niemowlęcia

Zaparcia stolca u niemowlęcia
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Zaparcia są problemem typowym dla dzieci starszych, ale niekiedy mogą zaczynać się już w okresie niemowlęcym.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

W przeciwieństwie do dzieci starszych i dorosłych, u niemowląt istnieje bardzo duża zmienność fizjologicznego rytmu defekacji. U niemowlęcia karmionego naturalnie jako normę należy traktować zarówno oddawanie stolca po każdym karmieniu (czyli nawet 8-10 stolców na dzień), jak i oddawanie 1 stolca co 2-3 dni (o ile nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy).

Zdarzają się zdrowe niemowlęta, które w trakcie karmienia piersią oddają bez wysiłku 1 stolec na tydzień, nie mając przy tym żadnych innych niepokojących objawów. Stan taki należy również traktować jako wariant normy.

Regułą jest zwiększenie się twardości stolca i zmniejszenie się częstotliwości defekacji w chwili przejścia z mleka matki na mieszanki modyfikowane, ale również ten stan zwykle nie wymaga leczenia. Określeniem zaparcie należy określić jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy defekacji, albo oddawanie stolców rzadziej niż 1 stolec na 2-3 dni, o ile towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak drażliwość dziecka, osłabienie apetytu, słabe przyrosty masy ciała.

U niemowląt zaparcia należy różnicować z kolkami, które wymagają innego postępowania. Specyfiką wieku niemowlęcego jest jeszcze tzw. dyschezja, czyli nagle pojawiający się piskliwy krzyk, trwający 10-30 minut, połączony z zaczerwienieniem twarzy i poprzedzający oddanie miękkiego stolca. Zaburzenie to występuje u niemowląt w wieku 1-3 miesięcy.

Nie są to kolki ani zaparcia, ale skutek niewykształconej jeszcze koordynacji defekacji z zaciskaniem głośni, co jest niezbędne do skutecznego zwiększenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Płacz jest wówczas ekwiwalentem parcia.

Zaburzenie to nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie około 3 miesiąca życia, gdy dziecko nauczy się zaciskać głośnię w celu uzyskania skutecznej defekacji.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

 1. Ryżko J., Socha J. (red.) "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży" PZWL, Warszawa 2004.
 2. Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Zdjęcia: ojo images

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  22-01-2015 08:27:23

  witam, mała mi nie dajeni spać od środka nocy ;/ zwija nózki i kuli się w kuleczkę, tak jak by brzuszek ją bolał, niby zrobiła małą kupcię, naprawdę niewielką jak na nią i wydaje mi się, że już nie może zrobić i ma zaparcia ;/ kolkę rozrużniam bo wiem jak u niej kolka wygląda i jak się zachowuje, a teraz tak zupełnie inaczej malutka reaguje :/ czytałam o tym na tej stronie www.biomedical.pl/zdrowie/zaparcia-problem-z-wyproznianiem-84.html i uwas ale nie wiem co mam dalej z tym zrobić ;/ nie chce jej leków podawaćal ale nad kroplami to bym się zastanowiła, to takie bardziej natualrne. Znacie coś, co mogę kupić takiego dobtego w aptece? nei chce, żeby się tak męczyła ;/ ze mną to pół biedy bo duża kobieta ze mnei to sobie dam radę, heeh

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  26-12-2014 22:46:25

  Chyba czegoś nie rozumiem... wg autora tego artykułu, żywienie prawidłowe = żywienie mieszankami modyfikowanymi ??? No to ja szczerze odradzam matkom czytanie tego portalu... Ta publikacja to po prostu skandal!
  "Jeżeli dziecko jest żywione prawidłowo (mlekiem modyfikowanym odpowiednim do wieku) i nie ma objawów alergii na mleko, to w ogromnej większości przypadków nie ma wskazań do poszukiwania innych (leczniczych) mieszanek mlecznych."

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  05-10-2014 00:27:03

  Tutaj są sposoby na zaparcia wypunktowane: http://leczenie-zatwardzenia.blogspot.com/2014/10/sposoby-na-zatwardzenie-leczenie.html

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  18-08-2014 22:13:52

  Mam ten sam problem z moim synkiem od 3 dni płacze w sumie przez caly dzień i nie pomagaja kropelki masaże suszarka ani nic.. oddaje sam gazy ale nie może sie załatwic pomagałam mu takimi rurkami Windi ale wiem ze mozna rozleniwić jelita.. nie wiem sama co robic jestem załamana.. a czy mozesz lepiej opisać jak pomagałaś swojej dzidzi..

 • Komentarze do: Zaparcia stolca u niemowlęcia
  16-08-2014 21:32:17

  Przeczytaj komentowaną treść: Zaparcia stolca u niemowlęcia

  Mieliśmy problemy z naszym małym brzdącem od trzeciego tygodnia, Nagle kupki ustały, pojawił się przeraźliwy płacz od rana do nocy,byliśmy pewni,że ma zatwardzenie, Nie pomagały suszarki, kropelki,masowanie, serce nam się krajao jak na to patrzyliśmy, Trafiliśmy na szczęście na genialną pediatrę, która pokazała nam magiczny trik. Jedną ręką przytrzymujemy klatkę piersiową, drugą podkładamy pod dupkę maluszka i robimy coś na zasadzie skłonów, podnosimy delikatnie dupkę do góry w stronę klatki piersiowej. Koniecznie główka musi być prosta.Do tego można dziecku pomóc smarując maścią bepanthen odbyt i delikatnie masować.Nasz szkrab czasami się wypróżniał po samym podnoszeniu pupy,a czasami musieliśmy pomagać mu jeszcze masażem odbytu. Problem z wrzaskiem jednak całkowicie zniknął. Dziecko sygnalizuje,ż enie może się wypróżnić robimy szybk omasaż i po sprawie,dalej śpi spokojnie, Gdyby ktos chciał wiedzieć wiecej,mogęopisaćdokładniej na priv gg 749768

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/15nk0055rf_placz_dziecko_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesBiegunka u dziecka - zasady leczenia...
Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą....
Twoja sugestia