Serwisy Medforum
Reklama

Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Jest to reakcja błony śluzowej jamy ustnej na toczący się stan zapalny. Zapalenie jamy ustnej może być związane z przewlekłym procesem chorobowym (cukrzycą, chorobami metabolicznymi, endokrynologicznymi, immunologicznymi, nowotworowymi) ale najczęściej przyczyną jest ostra reakcja miejscowa związana z lokalnym zakażeniem (wirusowym, grzybiczym czy bakteryjnym).

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

U dziecka w przebiegu choroby (zazwyczaj gorączkowej) pojawia się obrzęk i zaczerwienienie jamy ustnej oraz bolesność, występująca przede wszystkim podczas jedzenia. Często, jeśli przyczyną jest wirus opryszczki, występuje ból, zaczerwienienie dziąseł oraz charakterystyczne drobne, bolesne pęcherzyki, pękające w ciągu kilku godzin i pozostawiające nadżerki.

U noworodków najczęściej występuje pleśniawkowe zapalenie jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki, charakteryzujące się białymi nalotami podobnymi do kożucha mleka na języku i podniebieniu.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

  1. Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
  2. Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999
Reklama

Komentarze