Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Witamina K - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Dobrzańska A: Pediatria., Elsevier Urban&Partner 2014

 

Kategorie ATC:


Witamina K - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?
Fot. Pantherstock
(3)
Dlaczego podaje się niemowlętom witaminę K?

Podawanie witaminy K w pierwszych miesiącach życia jest istotnym obowiązkiem, dzięki temu można zapobiec groźnym krwawieniom. Według polskich zaleceń, oprócz jednorazowej dawki witaminy K, którą noworodki otrzymują tuż po urodzeniu w formie domięśniowej lub doustnej, dzieci od 8 dnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia wymagają suplementacji 25ug witaminy K dziennie, podawanej doustnie.

Dlaczego podaje się niemowlętom witaminę K? - Objawy i przebieg

Mieszanki mleczne są wzbogacone witaminą K. Przy wyłącznym karmieniu sztucznym nie trzeba dodatkowo podawać tej witaminy. W przypadku karmienia mieszanego należy obliczyć jaką ilość dziecko otrzymuje w mieszankach mlecznych (zazwyczaj ok. 3-9ug/100ml).

W najpopularniejszych w Polsce mieszankach mlecznych jest ok. 5ug/100ml, zatem zazwyczaj gdy dziecko zjada ok. 500ml mleka sztucznego, nie wymaga dodatkowej suplementacji. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze