Serwisy Medforum
Reklama

Ukąszenie przez kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka - wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Najczęstszym następstwem ugryzienia przez kleszcza jest odczyn miejscowy – zaczerwienienie i obrzęk, który następnie może przejść w odczyn ogólny pod postacią gorączki. Jeśli w skórze pozostanie oderwana część kleszcza może powstać miejscowe zgrubienie skóry z przewlekłym odczynem zapalnym zwane ziarniniakiem kleszczowym.

Przeniesienie przez kleszcza krętków Borrelia może doprowadzić do wystąpienia przewlekłej choroby bakteryjnej zwanej boreliozą. Charakteryzuje się ona pojawieniem się w miejscu ukąszenia kleszcza rozszerzającego się, wędrującego rumienia, któremu mogą (ale nie muszą...) towarzyszyć objawy ogólne, takie jak: wysoka gorączka, wymioty, bóle stawowe i mięśniowe. Objawy ustępują samoistnie nawet pomimo braku leczenia, ale po kilku tygodniach spokoju może nastąpić okres przewlekłych objawów stawowych oraz zaburzeń układu nerwowego (nawet pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

Po kilku latach pacjent może mieć utrwalone (nieodwracalne) objawy stawowe lub niedowłady czy porażenia. Wirusowe kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu przebiega z objawami pod postacią sztywności karku, bólów głowy, wymiotów i zaburzeń świadomości. W Polsce występuje endemicznie w niektórych rejonach leśnych np. w okolicach Białowieży oraz w Polsce południowo-zachodniej.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

 • Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
 • Behrman R.E.: „Podręcznik pediatrii”1996.
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Ukąszenie przez kleszcza
  21-07-2015 16:19:23

  Można przeprowadzić badanie kleszcza i uniknąć skutków tej strasznej choroby. Serdecznie zapraszam! zbadajkleszcza.pl

 • Ukąszenie przez kleszcza
  Początkujący
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  20-10-2014 22:50:03

  Warto dodać co nie co o diagnostyce boreliozy.

  Podstawowym testem jest metoda ELISA, czyli oznaczanie poziomu przeciwciał IgM i IgG. Każdy dodatni i wątpliwy wynik tego badania musi być zweryfikowany metodą immunoblotu, będącego modyfikacją tzw. Western blotu.

  Jednak bardziej nowoczesna jest metoda biologii molekularnej, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR). Można zbadać nią czy w organizmie człowieka występuje krętek boreliozy. Umożliwia ona również zbadanie samego kleszcza i ustalenie czy był on nosicielem krętka.

  Kleszcza najlepiej usunąć kleszczołapkami Tick Twister.

 • Ukąszenie przez kleszcza
  04-08-2014 13:52:00

  u dorosłych tetracyklinę lub erytromycynę.

 • Ukąszenie przez kleszcza
  10-09-2012 15:54:36

  Przeczytaj komentowaną poradę: Ukąszenie przez kleszcza

  jaki antybiotyk jest podawany po ukąszeniu kleszcza

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mya12215_kobieta_dziecko_mama_corka_nauka_zabawa_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesPNEUMOKOKI - każdy ma je w nosie lub...
Pneumokok, czyli dwoinka Streptococcus pneumoniae, jest bakterią...