Serwisy Medforum
Reklama

Tonsillektomia - usunięcie migdałków podniebiennych

Tonsillektomia - usunięcie migdałków podniebiennych
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Migdałki podniebienne leżą między łukami podniebienno-językowymi, a podniebienno-gardłowymi. Przyczyny ich przerostu nie są dokładnie poznane. Pod uwagę bierze się zarówno przerost fizjologiczny (migdałki biorą aktywny udział w produkcji przeciwciał), jak również nawracające ostre infekcje gardła. Rozmiar migdałków jest oceniany w porównaniu z poprzecznym wymiarem gardła środkowego.

Jako małe określa się migdałki znajdujące się w łukach podniebiennych. Średnie zajmują mniej niż połowę odległości między języczkiem podniebiennym a łukami. Duże zajmują przeszło połowę tej odległości. Bezwzględna wielkość migdałków nie jest jednak wskazaniem do zabiegu. Decydują objawy kliniczne.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych w obrębie gardła środkowego, które prowadzą do następujących objawów:

 • zespół obturacyjnych bezdechów w czasie snu (oceniany u dzieci na podstawie stopnia niedotlenienia organizmu),
 • zaburzenia mowy (mowa „kluskowata”),
 • trudności w połykaniu zwłaszcza pokarmów stałych.

Szczególnie niebezpieczny jest zespół objawów określanych jako zespół obturacyjnych bezdechów w czasie snu charakteryzujący się :

 • głośnym chrapaniem,
 • „niespokojnym snem” (częste zmiany pozycji, przyjmowanie pozycji z wyprostowaną, wyciągniętą szyją, otwartymi ustami i wysuniętą żuchwą),
 • zaburzeniami rozwoju (niedobór masy ciała i wzrostu) wynikającymi z wysiłku oddechowego,
 • trudnościami w nauce wynikającymi z przewlekłego niedotlenienia,
 • problemami z koncentracją,
 • zaburzeniami zachowania,
 • porannymi bólami głowy.
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

A.Dobrzańska, J.Ryżko (red) „Pediatria” Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2005

I.Norska-Borówka (red) „Pediatria” t.IV „Choroby układu oddechowego” wyd. ŚLAM Katowice 1998

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Tonsillektomia - usunięcie migdałków podniebiennych
  05-05-2015 10:03:08

  Przeczytaj komentowaną treść: Tonsillektomia - usunięcie migdałków podniebiennych

  Migdały podniebienne u dorosłych usuwa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Oczywiście polecam narkozę ze względu na pełen komfort zabiegu, który nie należy do przyjemnych dla oka. Sam zabieg to nic. Wszystko zaczyna się po. Podczas operacji krew operacyjna spływa do żołądka, który nie trawi i nie przyjmuje krwi (chyba, że pielęgniarka podczas zabiegu zdąży wyssać ssakiem wszystko zanim trafi do żołądka). Jeśli masz pecha będziesz wymiotować. Wymiociny przedostające się przez 2 żywe rany w gardle to sama przyjemność. Potem ból, który trwa do 3 tygodni Mnie w pierwszym dniu nie pomogła Morfina, Tramal ani Pyralgina. Potem leki (podawane dożylnie) pomagały na kilka godzin, dodatkowo antybiotyk i leki p/krwotoczne. Pozostawał jednak ból przy przełykaniu. W gardle zrobiło się jak w studni, trzeba uczyć się pić i jeść od nowa, żeby się nie zachłysnąć. Same papki. Brak smaku. Jestem w 14 dniu po zabiegu i dopiero przestałam brać Pyralginę, jednak przy przełykaniu wciąż boli. Wciąż jem tylko miękkie, chłodne pokarmy i nadal mam obrzęk w gardle. Do 2 tyg. po operacji trzeba uważać, żeby nie dostać krwotoku, nie przemęczać się, nie dźwigać, nie jeść gorących pokarmów. Można jeść lody. Nie przypuszczałam, że proces gojenia po tym zabiegu trwa aż tak długo i tak długo odczuwa się dyskomfort w życiu. Mam tylko nadzieję, że moje bóle stawów mi ustąpią, bo angin (wiadomo) mieć już nie będę. Zabieg polecam tylko tym, którzy mają bezwzględne wskazania. Człowiek jest w stanie wszystko przeżyć, przeżyjesz i to Jeśli kogoś przestraszyłam lub zniechęciłam to przepraszam.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/dziecko_przytula_misia_panthermedia_8977194_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockPokrzywka- czyli bąble i świąd…
Wysypka przypominająca poparzenie pokrzywą, z towarzyszącym...