Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:30, do rozpoczęcia pozostało:

 • 0DNI
 • 00GODZIN
 • 00MINUT
 • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Świnka - powikłania

Świnka - powikłania
Fot. ojoimages
(5)

Nagminne zapalenie przyusznic – inaczej świnka, to zakaźna choroba wirusowa występująca w wieku dziecięcym, charakteryzująca się obrzękiem i bolesnością ślinianek, najczęściej przyusznej. Zazwyczaj przebiega z podwyższoną temperaturą. W większości przypadków przebiega łagodnie nie pozostawiając następstw.

Świnka - Objawy i przebieg

U niektórych dzieci może dojść do powikłań, do których zaliczamy:

 1.  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (o stosunkowo łagodnym przebiegu), 
 2. zapalenie najądrzy i jąder (jeśli świnka wystąpi po okresie dojrzewania może prowadzić do niepłodności), 
 3. zapalenie trzustki, 
 4. uszkodzenie nerwu słuchowego (mogące prowadzić do zwykle jednostronnej utraty słuchu). 

W rzadkich przypadkach dochodzi do:

 • zapalenia jajników,
 • tarczycy
 • stawów.

Powikłania świnki występują najczęściej na początku choroby, wraz z pojawieniem się obrzęku ślinianki.

Świnka - Kiedy udać się do lekarza

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga dziecko, u którego stwierdzono objawy świnki oraz dodatkowo występują: 1. wymioty, bóle głowy, zaburzenia świadomości lub 2. pojawił się ból i obrzęk jądra, lub 3. silny ból górnej części brzucha i nasilone wymioty.

Świnka - Leczenie

Leczenie świnki jest objawowe, natomiast w przypadku podejrzenia powyższych powikłań należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Profilaktyka polega na izolacji dziecka chorego na świnkę przez 21 dni. Ze względu na ryzyko powikłań świnki zalecane jest szczepienie wszystkich zdrowych dzieci w 13 miesiącu życia szczepionką potrójną – skierowaną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Natomiast w 7 roku życia, kiedy zgodnie z kalendarzem szczepimy tylko przeciwko odrze, zaleca się aby we własnym zakresie kupić szczepionkę potrójną, taką jak w 13 miesiącu zycia i zabezpieczyć dziecko ponownie.

(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze