Serwisy Medforum
Reklama

Rozmaz krwi obwodowej – obniżenie liczby limfocytów

Rozmaz krwi obwodowej – obniżenie liczby limfocytów
Fot. medforum
(4)

Wprowadzenie do porady

Obniżenie liczby limfocytów w rozmazie krwi obwodowej jest nazywane limfopenią. Stan ten rozpoznajemy, gdy liczba limfocytów we krwi spada poniżej 1000 w mm3 (według jednostek SI: 1,0 x 109/l).

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Limfocytozę ocenia się zwykle podając odsetek limfocytów w liczonym ręcznie lub automatycznie rozmazie krwi obwodowej (norma: 25-40%), ale należy pamiętać, że podana w powyższej definicji bezwzględna liczba limfocytów jest ważniejsza od wartości procentowej w rozmazie. Tylko bezwzględna liczba krwinek świadczy w wiarygodny sposób o ewentualnym obniżeniu produkcji tych krwinek. Obniżenie się bezwzględnej liczby limfocytów jest najczęściej spotykane w przebiegu przewlekłego leczenia preparatami glikokortykosterydów (Encorton, Encortolon, Solu-Medrol, Fenicort). Opisywano także przypadki limfopenii w przebiegu ciężkiego, przewlekłego stresu.

Z poważniejszych chorób mogących być przyczyną limfopenii należy wymienić białaczki i ziarnicę złośliwą.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

Pawelski S., Maj S.: „Normy i kliniczna interpretacja badań diagnostycznych w medycynie wewnętrznej”, PZWL, Warszawa, 69-70.

Reklama

Komentarze