Zaloguj
Reklama

Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Pawelski S., Maj S.: „Normy i kliniczna interpretacja badań diagnostycznych w medycynie wewnętrznej”, PZWL, Warszawa, 69-70.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów
Fot. medforum
(3)
Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów
Reklama

Obniżenie liczby limfocytów w rozmazie krwi obwodowej jest nazywane limfopenią. Stan ten rozpoznajemy, gdy liczba limfocytów we krwi spada poniżej 1000 w mm3 (według jednostek SI: 1,0 x 109/l).

Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów - Objawy i przebieg

Limfocytozę ocenia się zwykle podając odsetek limfocytów w liczonym ręcznie lub automatycznie rozmazie krwi obwodowej (norma: 25-40%), ale należy pamiętać, że podana w powyższej definicji bezwzględna liczba limfocytów jest ważniejsza od wartości procentowej w rozmazie. Tylko bezwzględna liczba krwinek świadczy w wiarygodny sposób o ewentualnym obniżeniu produkcji tych krwinek.

Obniżenie się bezwzględnej liczby limfocytów jest najczęściej spotykane w przebiegu przewlekłego leczenia preparatami glikokortykosterydów (Encorton, Encortolon, Solu-Medrol, Fenicort). Opisywano także przypadki limfopenii w przebiegu ciężkiego, przewlekłego stresu.

Z poważniejszych chorób mogących być przyczyną limfopenii należy wymienić białaczki i ziarnicę złośliwą.

Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów - Kiedy udać się do lekarza

Udokumentowane, utrzymujące się obniżenie się liczby limfocytów we krwi obwodowej do poniżej 1000 komórek w mm3 (1,0 x 109/l) wymaga konsultacji lekarskiej i pogłębienia diagnostyki. Szczególnie niepokojące jest współistnienie obniżenia się hemoglobiny lub poziomu płytek krwi oraz współistnienie innych przewlekłych objawów chorobowych.

Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Nie można opierać się na pojedynczym wyniku. W przypadku stwierdzenia patologicznego obniżenia się liczby limfocytów w badaniu krwi należy powtórzyć pobranie z dodatkową oceną rozmazu krwi obwodowej. Preferowaną metodą jest oglądanie rozmazu przez wykwalifikowanego analityka (NIE badanie automatem hematologicznym). Konieczne jest zwrócenie uwagi na wykrycie ewentualnych nietypowych form limfocytów.

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze