Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Róża - nie kwiat, ale ciężka choroba...

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Jabłońska S.: Choroby skóry  i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2006

Kategorie ICD:


Róża - nie kwiat, ale ciężka choroba...
Fot. Pantherstock
(4)

Róża zazwyczaj kojarzy się z pięknym kwiatem lub imieniem kobiecym, ale oznacza również ciężką chorobę. Róża to ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, przebiegający z wysoką gorączką. Najczęstsza przyczyną choroby jest zakażenie paciorkowcowe powstałe w wyniku urazów mechanicznych lub w wyniku przedostania się drobnoustrojów z ognisk zakaźnych np. z zepsutego zęba.

Choroba róża - Objawy i przebieg

Charakterystyczny dla róży jest obrzęk i ostry stan zapalny skóry i tkanek podskórnych. Zmiany te są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, skóra na zmianie jest wygładzona, napięta, lśniąca. Najczęstszą lokalizacją zmian jest twarz (uwaga na popsute zęby!) i kończyny dolne. Choroba rozwija się nagle, przebiega z wysoką gorączką. Zmiany ustępują bez śladu

Choroba róża - Kiedy udać się do lekarza

Ze względu na etiologię bakteryjną (paciorkowiec), różę leczy się antybiotykiem- najczęściej penicyliną, z dobrym efektem. Miejscowo stosuje się kompresy i maści ichtiolowe.

Choroba róża - Leczenie

Bardzo istotne jest usunięcie potencjalnych ognisk zakaźnych w organizmie (sanacja jamy ustnej).

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze