Serwisy Medforum
Reklama

Pneumokoki - szczepienie u niemowląt

Pneumokoki - szczepienie u niemowląt
Fot. medforum
(5)

Wprowadzenie do porady

Jedyną dostępną na rynku szczepionką przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia, jest Prevenar.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) jest to szczepienie rekomendowane wszystkim zdrowym niemowlętom. Zaleca się jednoczesne podawanie szczepionki pneumokokowej ze szczepionkami DTP+Polio.

Schemat szczepienia zalecany dla niemowląt zakłada podanie 3 dawek w pierwszym półroczu życia (razem z trzema dawkami DTP, Polio + opcjonalnie HiB) z czwartą dawką przypominającą w drugim roku życia. Jeżeli szczepienie przeciwko pneumokokom rozpoczynamy po 6 miesiącu życia - wystarczą dwie dawki podstawowe w odstępach miesięcznych.

(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

1) Charakterystyka produktu Prevenar (POL-PRV02-0705) - materiały firmy Wyeth
2) Recommended Childhood and Adolescent Immunization Schedule (zalecenia American Academy of Pediatrics)

Reklama

Komentarze