Serwisy Medforum
Reklama

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia
Fot. Pantherstock
(4)

Wprowadzenie do porady

Regularny pomiar obwodu główki jest u niemowlęcia tak samo ważny jak pomiar masy i długości ciała. Nadmiernym przyrostem obwodu głowy nazywamy powiększenie się obwodu głowy większe niż oczekiwane w danym okresie czasu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Noworodek ma obwód głowy większy od obwodu klatki piersiowej, jednak wraz z kolejnymi miesiącami życia obwód klatki piersiowej zaczyna przekraczać obwód głowy.

Średni urodzeniowy obwód głowy u dziewczynek wynosi 34,3 cm, a u chłopców 35 cm. Przez pierwsze 3 miesiące życia obwód głowy powinien powiększyć się o około 6 cm, a przez kolejne 3 miesiące (czyli w przedziale wieku 3-6 miesięcy) o kolejne 3 cm. Potem przyrost obwodu głowy jest jeszcze wolniejszy. W wieku 12 miesięcy obwód głowy u dziecka wynosi średnio 46,3 cm u dziewczynek i średnio 47,3 cm u chłopców.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J.Kopczyńska-Sikorska "Normy w pediatrii", Biblioteka pediatry nr 24, PZWL, Warszawa 1996.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia
  18-07-2015 16:48:15

  niestety w naszym przypadku w 3 miesiacu życia u naszego dziecka wykryto ostre wodoglowie które powodował guz 3 komory mózgu. Miał efekt zachodzącego słońca ok 2 tyg przed zdiagnozowaniem. My świeżo upieczeni rodzice z ubogą wiedzą medyczną nie zauważyliśmy tego że coś może być nie tak. 27 pażdziernika 2014r byłam z małym u naszego pediatry ponieważ zauważałam błyszczącą i napiętą skórę głowy oraz widoczne naczynia żylne. był również niespokojny i dzień przed wizytą cały dzień i noc stękał. Nasza pediatra stwierdziła że to kolka niemowlęca (mimo moich uwag dotyczących główki). No cóż to lekarz wie lepiej-pomyślałam. Nasza pediatra okazała się niekompetentnym lekarzem. 30 pażdziernika udaliśmy się prywatnie do innego pediatry i stwierdził na pierwszy rzut oka że jest wodogłowie. Odrazu jechaliśmy do szpitala na usg - CIOS PROSTO W SERCE. "wasze dziecko ma ogromnego guza". Transportowali nas do specjalistycznego szpitala w Łodzi i na drugi dzień już był operowany. Lekarze nie dawali mu szans bo był to guz typu naczyniak. Operacja się udała. Po równych 4 miesiącach wróciliśmy ze szpitala do domu bo czekaliśmy na drenażu zewnętrznym na założenie zastawki komorowo otrzewnowej. Gdybyśmy udali się na usg 2-3 dni później, byłoby już za późno. To był dla nas jakis koszmar!

 • Komentarze do: Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia
  03-04-2015 18:23:41

  Przeczytaj komentowaną treść: Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia

  Witam mój synek ma skończone 3miesiące i obwód główki 42,5 a klatki 42 co to oznacza?Bo sie martwię.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mon135073_mama_corka_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesOpóźnione dojrzewanie płciowe u...
O opóźnionym dojrzewaniu płciowym u dziewczynek świadczy...