Serwisy Medforum
Reklama

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia
Fot. Pantherstock
(4)

Wprowadzenie do porady

Regularny pomiar obwodu główki jest u niemowlęcia tak samo ważny jak pomiar masy i długości ciała. Nadmiernym przyrostem obwodu głowy nazywamy powiększenie się obwodu głowy większe niż oczekiwane w danym okresie czasu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Noworodek ma obwód głowy większy od obwodu klatki piersiowej, jednak wraz z kolejnymi miesiącami życia obwód klatki piersiowej zaczyna przekraczać obwód głowy.

Średni urodzeniowy obwód głowy u dziewczynek wynosi 34,3 cm, a u chłopców 35 cm. Przez pierwsze 3 miesiące życia obwód głowy powinien powiększyć się o około 6 cm, a przez kolejne 3 miesiące (czyli w przedziale wieku 3-6 miesięcy) o kolejne 3 cm. Potem przyrost obwodu głowy jest jeszcze wolniejszy. W wieku 12 miesięcy obwód głowy u dziecka wynosi średnio 46,3 cm u dziewczynek i średnio 47,3 cm u chłopców.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J.Kopczyńska-Sikorska "Normy w pediatrii", Biblioteka pediatry nr 24, PZWL, Warszawa 1996.

Reklama

Komentarze