Serwisy Medforum
Reklama

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Typowy napad kolki jelitowej rozpoczyna się od nagłego zaczerwienienia twarzy dziecka, z grymasem bólu i podkurczeniem nóżek. Następnie niemowlę wydaje piskliwy krzyk, któremu towarzyszy prężenie. Brzuszek jest wzdęty, obserwuje się nadmierną ilość gazów i "przelewanie" treści jelitowej. Często niemowlę oddaje zielone stolce z domieszką śluzu i jednoczesnym wydaleniem dużej ilości gazów. Dolegliwości powtarzają się cyklicznie. Wzrost i rozwój dziecka nie ulega zaburzeniu.

Objawy kolkowe mogą mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny kolek u niemowląt. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przyczyny fizjologiczne:

 • żywieniowe: nadwrażliwość na białka mleka krowiego i białko sojowe, 
 • zaburzenia żołądkowo - jelitowe: nadmierna ilość gazów spowodowana nietolerancją dwucukrów, głównie laktozy, nadmierna perystaltyka, uszkodzenie błony śluzowej jelita,
 • hormonalne - zaburzenia w wydzielaniu enterohormonów, niedojrzałość układu nerwowego), wynikające z interakcji pomiędzy rodzicami, a dzieckiem (stany lękowe matki, stres w rodzinie)
 • spowodowane nieodpowiednią techniką karmienia i trzymania dziecka.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J. Ryżko : " Kolka jelitowa u niemowląt " w : Program edukacyjny - zapobieganie i leczenie alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci. Mead Johnson 1997r.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  03-10-2015 14:22:54

  Coraz trudniej układać dietę i posiłki dla dzieci, coraz więcej przetworzonej żywności w jadłospisie przyczynia się do przeróżnych dolegliwości. Między innymi zaparcia są częstym, uciążliwym problem. Oczywiście są środki medyczne takie jak dicopeg junior łagodnie działające, ale diety pilnować trzeba.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  29-09-2015 23:12:49

  Nie, kolaktaze możesz spokojnie dostać w aptece, nam bardzo pomogła.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  23-09-2015 00:47:17

  My nie mamy szczescia trafilismy na lekarza, który co wizyte poleca nam inny srodek na kolki, ale sa to kropelki typowo na kolke jelitowa, wiec jezeli to byloby przyczyną to juz po pierwszych by przeszly kolki, a tak dalej sie utrzymuja, moze sprobuje ta kolaktaze, one jest na recepte?

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  22-09-2015 21:51:07

  Ja podawałam córci na kolkę Kolaktaze. Polecił mi ją lekarz kiedy zaczął podejrzewać nietolerancje laktozy. Po niej kolki całkowicie zniknęły i przy okazji uregulowało się trawienie

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  15-09-2015 18:06:36

  Ja na kolkę podawałam wodę koperkową.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/CSC27046_kobieta_mleko_zdrowie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesMagnez - obniżone stężenie we krwi
Magnez razem z wapniem i fosforem stanowi 98% wszystkich...