Serwisy Medforum
Reklama

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Typowy napad kolki jelitowej rozpoczyna się od nagłego zaczerwienienia twarzy dziecka, z grymasem bólu i podkurczeniem nóżek. Następnie niemowlę wydaje piskliwy krzyk, któremu towarzyszy prężenie. Brzuszek jest wzdęty, obserwuje się nadmierną ilość gazów i "przelewanie" treści jelitowej. Często niemowlę oddaje zielone stolce z domieszką śluzu i jednoczesnym wydaleniem dużej ilości gazów. Dolegliwości powtarzają się cyklicznie. Wzrost i rozwój dziecka nie ulega zaburzeniu.

Objawy kolkowe mogą mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny kolek u niemowląt. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przyczyny fizjologiczne:

 • żywieniowe: nadwrażliwość na białka mleka krowiego i białko sojowe, 
 • zaburzenia żołądkowo - jelitowe: nadmierna ilość gazów spowodowana nietolerancją dwucukrów, głównie laktozy, nadmierna perystaltyka, uszkodzenie błony śluzowej jelita,
 • hormonalne - zaburzenia w wydzielaniu enterohormonów, niedojrzałość układu nerwowego), wynikające z interakcji pomiędzy rodzicami, a dzieckiem (stany lękowe matki, stres w rodzinie)
 • spowodowane nieodpowiednią techniką karmienia i trzymania dziecka.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J. Ryżko : " Kolka jelitowa u niemowląt " w : Program edukacyjny - zapobieganie i leczenie alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci. Mead Johnson 1997r.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  02-07-2015 10:22:53

  więcej o sposobach na kolki http://mama-to-wie.pl/noworodek/kolka-u-niemowlaka-sposoby/

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  09-06-2015 09:04:22

  Najtańszy Delicol w sieci www.aptekirodzinne.pl/?name=delicol&search_kc=
  Bardzo często mają tak dobre ceny

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  Początkujący
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  03-06-2015 08:01:48

  Nie ma złotego środka na kolki u niemowlaka. Pocieszające jest to, że to tylko przez kilka pierwszych miesięcy występują kolki.

  Czy jest jakaś produkcja filmowa kręcona na śląsku?

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  01-06-2015 14:56:45

  witam wszystkie świeżo upieczone mamy mam córeczkę która ma 3 tygodnie i od tygodnia ma kolkę ( na początku tak myślałam). Karmię tylko piersią. Mała płakała po jedzeniu około południa i przed spaniem wieczorem po równej godzinie - godzina minęła i płacz też - raczej z wymęczenia. Przeszukałam chyba cały internet na temat pomocy niemowlęciu w kolce i trafiłam na opis jednej z mam, która opisała badania amerykańskich lekarzy, którzy twierdzą że kolka to bardzo rzadka przypadłość u niemowląt a płacz to jedynie brak umiejętności wyciszenia dziecka przed snem. Od następnego ranka gdy tylko pojawił się krzyk po karmieniu, zastosowałam ich rady czyli: owinęłam ciasno Dorotkę w kokon, przytulę ją i trzymam na wpół pionowo żeby czuła moje policzki i mówiłam do niej spokojnie jaki ma ładny kaftanik itd... czasem gdy mocno się rozpłacze włączę odkurzacz na chwilę gdy mnie nie dosłyszy w płaczu by się uspokoiła. I w zasadzie to tyle- to po prostu działa, i teraz wiem że córka nie ma kolki, uśpię ją na rękach i kładę do łóżka ( śpimy razem )

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  15-04-2015 16:45:30

  http://maliodkrywcy.onet.pl/14976,prace-konkursowe.html
  Zagłosujcie na moją córeczke
  Z góry obie bardzo dziękujemy

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/male_dziecko_mleko_ojoimages_08fsp0024cl-W300H200.jpgFot. ojoimagesMleko modyfikowane typu 2 (mleko...
Mlekiem następnym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną...