Serwisy Medforum

Reklama

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca
Fot. ojoimages
(5)

Wprowadzenie do porady

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Typowy napad kolki jelitowej rozpoczyna się od nagłego zaczerwienienia twarzy dziecka, z grymasem bólu i podkurczeniem nóżek. Następnie niemowlę wydaje piskliwy krzyk, któremu towarzyszy prężenie. Brzuszek jest wzdęty, obserwuje się nadmierną ilość gazów i "przelewanie" treści jelitowej. Często niemowlę oddaje zielone stolce z domieszką śluzu i jednoczesnym wydaleniem dużej ilości gazów. Dolegliwości powtarzają się cyklicznie. Wzrost i rozwój dziecka nie ulega zaburzeniu.

Objawy kolkowe mogą mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny kolek u niemowląt. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przyczyny fizjologiczne:

 • żywieniowe: nadwrażliwość na białka mleka krowiego i białko sojowe, 
 • zaburzenia żołądkowo - jelitowe: nadmierna ilość gazów spowodowana nietolerancją dwucukrów, głównie laktozy, nadmierna perystaltyka, uszkodzenie błony śluzowej jelita,
 • hormonalne - zaburzenia w wydzielaniu enterohormonów, niedojrzałość układu nerwowego), wynikające z interakcji pomiędzy rodzicami, a dzieckiem (stany lękowe matki, stres w rodzinie)
 • spowodowane nieodpowiednią techniką karmienia i trzymania dziecka.
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J. Ryżko : " Kolka jelitowa u niemowląt " w : Program edukacyjny - zapobieganie i leczenie alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci. Mead Johnson 1997r.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  15-04-2015 16:45:30

  http://maliodkrywcy.onet.pl/14976,prace-konkursowe.html
  Zagłosujcie na moją córeczke
  Z góry obie bardzo dziękujemy

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  04-04-2015 09:16:02

  Witajcie, na kołki niemowlęca polecam butelkę antykolkowa Haberman od Canpol babies. Miałam ten sam problem, córka miała kolki pół nocy ja nosiłam z mężem na zmianę, spalam na siedząco i na brzuchu ja trzymalam żeby było jej lepiej a odkąd zaczęłam stosować te butelkę wszystko minęło. Dziecko swobodnie i mianowicie oddycha noskiem nie łyka powietrza nie ma kolek nie boli brzuszek to i uśmiech się pojawiał fajne jest też to że butelka dopasowuje się do wieku dziecka gdyż jest regulacja przepływu mleczka przez smoczek. Mleko jest cały czas w smoczku i leci tylko jak dzidzia ssie. Polecam gorąco Monika

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  06-03-2015 09:19:03

  polecam zajrzeć tutaj http://zapytajsiefarmaceuty.pl/kolki-u-dzieci/ metody tam opisane pomogły nam się rozprawić z kolką. Można za pomocą tej strony zadawać różne pytania farmaceutom.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  03-03-2015 10:38:40

  U mnie działały dźwięki z płyty dobry sen, kupiłam na stronie www.wyspanarodzina.pl - można tam dostać takze naturalne termoforki wypełnione pestakami wiśni, ktore łagodnie ogrzewają brzuszek. Polecam goraco!!!

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  18-02-2015 12:31:45

  Dokładnie, czas... w większości przypadków trzeba po prostu przeczekać. Ale słyszałam że masaże sa bardzo pomocne!

  Polecam www.musictrans.pl/

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/0187_Image_1664-W300H200.jpgFot. medforumDieta bogatoresztkowa = najlepszy...
Dieta bogatoresztkowa to w pediatrii podstawowe narzędzie w...
Twoja sugestia