Serwisy Medforum
Reklama

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Typowy napad kolki jelitowej rozpoczyna się od nagłego zaczerwienienia twarzy dziecka, z grymasem bólu i podkurczeniem nóżek. Następnie niemowlę wydaje piskliwy krzyk, któremu towarzyszy prężenie. Brzuszek jest wzdęty, obserwuje się nadmierną ilość gazów i "przelewanie" treści jelitowej. Często niemowlę oddaje zielone stolce z domieszką śluzu i jednoczesnym wydaleniem dużej ilości gazów. Dolegliwości powtarzają się cyklicznie. Wzrost i rozwój dziecka nie ulega zaburzeniu.

Objawy kolkowe mogą mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny kolek u niemowląt. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przyczyny fizjologiczne:

 • żywieniowe: nadwrażliwość na białka mleka krowiego i białko sojowe, 
 • zaburzenia żołądkowo - jelitowe: nadmierna ilość gazów spowodowana nietolerancją dwucukrów, głównie laktozy, nadmierna perystaltyka, uszkodzenie błony śluzowej jelita,
 • hormonalne - zaburzenia w wydzielaniu enterohormonów, niedojrzałość układu nerwowego), wynikające z interakcji pomiędzy rodzicami, a dzieckiem (stany lękowe matki, stres w rodzinie)
 • spowodowane nieodpowiednią techniką karmienia i trzymania dziecka.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

J. Ryżko : " Kolka jelitowa u niemowląt " w : Program edukacyjny - zapobieganie i leczenie alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci. Mead Johnson 1997r.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  29-08-2015 18:27:59

  Ja próbowałam wielu sposobów. Od herbatek po noszenie w chuście ale nic nie pomagało. Wybrałam się więc z dzieckiem do lekarza i okazało się że to nietolerancja laktozy. Polecił nam kolaktaze i faktycznie pomogła. A gdy odstawiliśmy kropelki to kolki nie pojawiały się już.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  27-08-2015 15:32:07

  O kolce warto poczytać na tej stronie http://szczepimy.com.pl/akademia-zdrowego-dziecka/niemowle-0-12-msc/zdrowie/dolegliwosci/

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  24-08-2015 18:03:15

  Ja podaję herbatkę z rumianku,masuję brzuszek a jak to zawodzi podaję dicopeg junior.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  24-08-2015 14:51:24

  Ja szukając informacji na temat kolki u dziecka, natrafiłam na świetny poradnik: www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/mleko-nan/gdy-dokucza-kolka i dzielę się nim z Wami. Sama stosowałam - intuicyjnie - przytulanie malucha do swojego brzucha. Zainspirowałam się tu artykułem o chustach i kangurowaniu. I okazało się to strzałem w 10-tkę. Polecam lekturę.

 • Komentarze do: Kolka niemowlęca
  22-08-2015 19:09:24

  A ja jestem ciekawa, czy kolka u niemowlaka może być dziedziczona? Tak jest w przypadku skazy - jeśli sama miałam lub mój partner skazę, to większe prawdopobobieństwo, że dziecko też zachoruje. Wie ktoś coś na ten temat?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/15nk0081rf_kobieta_niemowle_dziecko_karmienie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesHerbatki instant dla niemowląt i...
Jeżeli niemowlę lub małe dziecko wymaga dodatkowego dopajania...