Zaloguj
Reklama

Karmienie mieszane dziecka

Karmienie mieszane dziecka
Fot. panthermedia
(0)
Karmienie mieszane

Wiele matek decyduje się na tzw. karmienie mieszane. Jest to nic innego jak karmienie dziecka mlekiem z piersi matki oraz mlekiem z butelki (może to być oczywiście mleko modyfikowane bądź odciągnięte z piersi). Przyczyn włączenia karmienia mieszanego jest bardzo wiele od braków pokarmu u kobiety po porodzie, po mało wartościowy pokarm czy także zbyt dużą ilość pokarmu produkowaną przez matkę. Wiele młodych mam chce także jak najszybciej wrócić do pracy. Większość lekarzy nie zaleca włączenia karmienia mieszanego zaraz po porodzie, gdyż nasza pociecha musi nauczyć się ssać pierś, następnie smoczek (nie dotyczy to wszystkich noworodków) a na końcu smoczek z butelki. Wiele dzieci karmionych w ten sposób ma problemy z brzuszkiem. Wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego który „uczy się” wchłaniać i trawić nowe pokarmy. Noworodkom bardzo często dokuczają wzdęcia, kolki, problemy z wypróżnianiem się, biegunka oraz ból brzuszka.

Kiedy należy włączyć karmienie mieszane u noworodka?

Karmienie mieszane - Objawy i przebieg

Co wiemy o karmieniu mieszanym?   Karmienie mieszane, czyli karmienie piersią i butelką jest coraz częściej praktykowane u kobiet, które chcą jak najszybciej wrócić do aktywności zawodowej. Wiele kobiet odciąga pokarm, mrozi go, po czym opiekunka karmi nim dziecko. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem zawiera on wszelkie niezbędne do rozwoju naszej pociechy składniki pokarmowe (odżywcze) oraz przeciwciała.
Ten sposób karmienia jest także koniecznością w przypadku kobiet, które mają bardzo małe ilości pokarmu bądź jest on mało wartościowy. Mleko matki bardzo rzadko prowadzi do problemów ze strony układu pokarmowego noworodka. Z mlekiem modyfikowanym bywa różnie. Pediatrzy zalecają włączenie karmienia mieszanego dopiero po szóstym miesiącu życia. Do tego czasu dziecko nauczy się poprawnie ssać pierś, a co ważne odruch ten ulegnie u niego utrwaleniu. Wtedy można dokarmiać dziecko butelką.
Mleko modyfikowane, musi być odpowiednio dobrane do wieku oraz potrzeb niemowlaka. Jeśli podczas jego spożywania pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy to skonsultować z pediatrą i najlepiej zmienić mleko. Wiele kobiet nie chce by ich dziecko jadło z butelki, dlatego stosuje karmienie strzykawką, pipetą, kubkiem czy łyżeczką.
Jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, kobieta nie powinna włączać karmienia mieszanego.

(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze