Serwisy Medforum
Reklama

Gorączka bez jakichkolwiek innych objawów

Gorączka bez jakichkolwiek innych objawów
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Gorączka (czyli temperatura ciała >38,5o) występująca u dziecka nie mającego żadnych innych objawów jest poważnym problemem diagnostycznym w pediatrii. W piśmiennictwie jest nazywana często gorączką o nieznanym pochodzeniu (angielskie fever of unknown origin- skrót FUO). Szczególnej uwagi wymaga taki stan u dzieci poniżej 36 miesiąca życia.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Podwyższona temperatura ciała, której nie towarzyszą żadne inne objawy zdarza się w pediatrii stosunkowo często. Może być spowodowana przyczynami zupełnie banalnymi, jak przegrzanie intensywnym wysiłkiem, czy emocje, jak też chorobami bardzo poważnymi jak na przykład rozwijająca się posocznica. W ten sposób przebiega sporo przypadków infekcji dróg moczowych oraz popularna choroba dzieci młodszych- gorączka trzydniowa.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

„Vademecum Pediatrii” Górnicki B., Dębiec B. (red.), PZWL, Warszawa, 1990

Reklama

Komentarze