Serwisy Medforum
Reklama

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą. Biegunka przewlekła, czyli trwająca co najmniej 10-14 dni, jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji specjalistycznej. Biegunka ostra, spowodowana zwykle infekcją wirusową, w większości przypadków może być leczona w domu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Ostra biegunka jest stanem mogącym doprowadzić do szybkiego odwodnienia, z tego powodu zawsze należy nadzorować przebieg biegunki i stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od zagrożeń związanych z biegunką, należy stwierdzić, że większość przypadków obserwowanych u dzieci to stany przebiegające stosunkowo łagodnie, które mogą być leczone w domu pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ambulatoryjnego leczenia biegunki.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Guandalini S. i wsp.: Lactobacillus GG administered in oral rehydratation solution to children with acute diarrhoea: a multicenter european trial. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2000, 30, 54-60.

"Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  22-06-2015 20:14:01

  u nas pomaga loperamid. dzieciakom między 6 a 12 rż można spokojnie podać 1 tabletkę po nieprawidłowym wypróżnieniu. na mnie i męża też działa, szczególnie po ostatniej majówce, gdzie solidnie się najedliśmy

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  03-04-2015 15:27:43

  Warto też pomyśleć o sprawdzonym probiotyku. ja maluchom podaję coloflor baby, To preparat dla najmłodszych, pomaga przy zaburzeniach równowagi mikroflory jelitowej w czasie antybiotykoterapii i biegunki właśnie.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  27-03-2015 21:09:37

  najważniejsze jest nawadnianie, najlepiej byłoby podać oraslit ale nie wszystkie dzieciaki go lubią. Dodatkowo warto zapisywać ile tego wypróżniania w ciągu doby jest i jak często bo jeśli jest ostra biegunka to ja bym pojechała do lekarza. Nam też zalecali podawanie smecty i ibufenu na gorączkę i skurcze jelit.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  21-03-2015 11:26:17

  tez podajemy smecte i lekkostrawna dietę typu zupka z ryżem i marchewką i dużo picia. Ważne żeby wymiotów nie było, bo z tym dużo gorzej. A jak dodatkowo jest gorączka lub silne skurcze jelit to dajemy ibufen, bo szybko działa.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  30-01-2015 07:49:28

  Jeśli już moje dziecko ma biegunkę to podaje mu Smecte. Jestem jednak zdania że lepiej zapobiegać i staram się ustalać odpowiednią dietę dla dziecka tak abym nie musiała nic co związane z lekami stosować

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/dziecko_panthermedia_a18735220-W300H200.jpgFot. medforumCienie pod oczami u dzieci
Ciemne zabarwienie skóry pod oczami może mieć rożne...
Twoja sugestia