Serwisy Medforum
Reklama

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą. Biegunka przewlekła, czyli trwająca co najmniej 10-14 dni, jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji specjalistycznej. Biegunka ostra, spowodowana zwykle infekcją wirusową, w większości przypadków może być leczona w domu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Ostra biegunka jest stanem mogącym doprowadzić do szybkiego odwodnienia, z tego powodu zawsze należy nadzorować przebieg biegunki i stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od zagrożeń związanych z biegunką, należy stwierdzić, że większość przypadków obserwowanych u dzieci to stany przebiegające stosunkowo łagodnie, które mogą być leczone w domu pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ambulatoryjnego leczenia biegunki.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Guandalini S. i wsp.: Lactobacillus GG administered in oral rehydratation solution to children with acute diarrhoea: a multicenter european trial. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2000, 30, 54-60.

"Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  27-08-2015 22:41:33

  u mnie zawsz w akcje wchodzi Orsalit plus smektyn, ktory jest fantastycznym polaczeniem dosutnego srodka nawadniajacego oraz smektynu, ktory lagodzi biegunke oraz ochronia jelita i zolodek! jest to 2 w 1 a wiec nie trzeba sie meczyc z 2 roznymi lekami, wystarczy jeden! oprocz tego na uwage zasluguje smak, ktory jest bardzo delikatny, a wiec wypicie takiej szklaneczki nie powinno stanowic dla nikogo problemow

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  18-08-2015 10:47:59

  Myśmy też podawali ibufen przy jelitówce bo małą bardzo bolał brzuszek i codziennie probiotyki podczas choroby i dwa tygodnie po jej zakończeniu. U nas w sumie wszystko trwało trzy dni.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  11-08-2015 22:37:23

  ja jednak byłabym bardzo ostrożna w przypadku biegunki. Kontrolowałabym jej ilość i częstotliwość oraz spożycie płynów w ciągu doby. Jeśli biegunce towarzyszyłyby wymioty poszłabym do lekarza. Podawałabym orsalit by uzupełnić elektrolity i przeciwbólowo i przeciwgorączkowo Ibufen. Jeśli gorączka i biegunka utrzymywałby się kolejną dobę na pewno konsultowałabym się z lekarzem.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  31-07-2015 12:24:51

  Biegunka nie jest taka trudna do wyleczenia. Jeszcze nigdy nie szłam do lekarza, kiedy moje dziecko miało biegunkę, która nie była połączona z innymi objawami. W takich codziennych przypadkach podaje dziecku leki na biegunkę + ewentualnie na ból brzucha. Może być też węgiel. Do tego dużo wody, bo wiadomo, że biegunka odwadnia organizm.

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  29-07-2015 14:00:42

  Moje dziecko bardzo często wymiotowało. Strasznie się tym niepokoiłam, ale okazało się, że po prostu to jest bardzo obfite ulewanie. Tu można poczytać, w jakich sytuacjach martwić się kiedy dziecko wymiotuje

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/paciorkowce2-W300H200.gifFot. medforumASO - podwyższone miano
ASO, czyli odczyn antystreptolizynowy jest badaniem...