Serwisy Medforum

Reklama

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego

Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą. Biegunka przewlekła, czyli trwająca co najmniej 10-14 dni, jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji specjalistycznej. Biegunka ostra, spowodowana zwykle infekcją wirusową, w większości przypadków może być leczona w domu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Ostra biegunka jest stanem mogącym doprowadzić do szybkiego odwodnienia, z tego powodu zawsze należy nadzorować przebieg biegunki i stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od zagrożeń związanych z biegunką, należy stwierdzić, że większość przypadków obserwowanych u dzieci to stany przebiegające stosunkowo łagodnie, które mogą być leczone w domu pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ambulatoryjnego leczenia biegunki.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Guandalini S. i wsp.: Lactobacillus GG administered in oral rehydratation solution to children with acute diarrhoea: a multicenter european trial. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2000, 30, 54-60.

"Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  30-01-2015 07:49:28

  Jeśli już moje dziecko ma biegunkę to podaje mu Smecte. Jestem jednak zdania że lepiej zapobiegać i staram się ustalać odpowiednią dietę dla dziecka tak abym nie musiała nic co związane z lekami stosować

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  29-01-2015 23:58:17

  Biegunka jest dość uciążliwym problemem szczególnie kiedy dotyczy dzieci. Ważną rolą jest odpowiednie nawadnianie i należy o tym pamiętać. A Smecta w takich sytuacjach okazuje się niezawodna

  Buba

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  29-01-2015 17:02:12

  Powikłania stosowania czegoś na biegunkę mogą być bardzo nieprzyjemne, natomiast w wypadku stosowania preparatu Smecta najprawdopodobniej dzięki temu, że lek nie jest wchłaniany ze światła jelit, a szybkość przepływu treści jelitowej pozostaje niezmieniona, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo małe. Z trzech porównywanych preparatów, w ulotce diosmektytu znajdziesz najmniej działań niepożądanych – jedynym wymienionym jest zaparcie, przy czym leczenie można kontynuować po zmniejszeniu dawki leku.
  - barna82

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  27-01-2015 22:26:27

  Najczęściej opisywanymi działaniami niepożądanymi występującymi w czasie stosowania węgla aktywnego są wymioty (zwłaszcza u dzieci), zaparcia i barwienie kału na czarno – preparat ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Oprócz tych błahych objawów niepożądanych w trakcie stosowania węgla aktywnego opisywane były także działania poważniejsze jak niedrożność jelit, odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe, a także zarostowe zapalenie oskrzeli rozwijające się w efekcie zachłyśnięcia treścią pokarmową w trakcie wymiotów po podaniu węgla aktywnego. W przypadku konieczności podania innych leków doustnie, należy je zastosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.

  Diosmektyt (Smecta)

  Czas na znany i stosowany od wielu lat diosmectyt...

 • Komentarze do: Biegunka u dziecka - zasady leczenia domowego
  16-12-2014 15:15:59

  przy rotawirusie możliwy jest taki nawrót objawów.Nawet do 10 dni po rozpoczęciu biegunki może się coś jeszcze powtórzyć. Ja podaję orsalit i probiotyki aż biegunka zupełnie nie usatnie, probiotyk nawet kilka dni dłużej...

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_lekarz_panthermedia_9984714-W300H200.jpgFot. PantherstockPneumokoki - Co zwiększa ryzyko choroby?
Streptococcus pneumoniae jest bakterią nazywaną potocznie...
Twoja sugestia