Serwisy Medforum
Reklama

ASO - podwyższone miano

ASO - podwyższone miano
Fot. medforum
(4)

Wprowadzenie do porady

ASO, czyli odczyn antystreptolizynowy jest badaniem stwierdzającym w organizmie człowieka obecność przeciwciał przeciwko pozakomórkowemu antygenowi  paciorkowca grupy A, czyli  streptolizynie O.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Za podwyższone wartości ASO uznaje się wartości wynoszące co najmniej 250 jednostek u dorosłych lub co najmniej 333 jednostek u dzieci powyżej 5 lat. Znacznie podwyższone lub NARASTAJĄCE w kolejnych badaniach miano ASO potwierdza przebycie zakażenia paciorkowcem ropotwórczym z grupy A (Streptococcus pyogenes).

Ze względu na możliwość występowania powikłań po zakażeniu tym typem paciorkowca (takich jak gorączka reumatyczna czy kłębkowe zapalenia nerek), miano ASO stanowi czuły marker prawidłowego i skutecznego leczenia zakażenia paciorkowcem.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

K.Kubicka, W.Kawalec „Pediatria” Wyd.PZWL, 1999

G.Gutowska-Grzegorczyk „Gorączka reumatyczna” Wyd. Standardy Medyczne, 9(11), wrzesień 2000

Komentarze

Reklama