Pediatria - specjalista radzi, dla pacjenta

Najnowsze na forum
Oceń forum: 
 (2.7)
      Pediatria - specjalista radzi, dla pacjenta
       O grupie Forum  Wiadomości (426) Artykuły (87) Porady (184) Społeczność (1136) Szukaj  

Forum - Pediatria - specjalista radzi, dla pacjenta

Jądra kostnienia [7]

• Dodano: 30-01-2005, 21:30
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam,

Po ostatnim usg bioder mojego 5 miesięcznego synka okazało się, że nie ma on jeszcze wykształconych jąder kostnienia. Czy jest to powód do zmartwień, do jakiego czasu mają się one wykształcić. Dodam że mój syn jest dzieckiem urodzonym z masą wcześniaczą (1970 gr) w 38 tygodniu ciąży, czy mogło to być tego konsekwencją?

-------------------

Pozdrawiam,

mama Janka
      • Dodano: 31-01-2005, 00:24
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam!

Według podręcznika "Normy w pediatrii" jądra kostnienia w głowie kości udowej (czyli w tej części, która tworzy staw biodrowy) pojawiają się w okresie 6-12 miesiąca życia (średnio w 9 miesiącu). Czyli na razie nie ma powodu do niepokoju icon_smile.gif[addsig]

Pozdrawiam!

Jarosław Kwiecień

Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu

• Dodano: 31-01-2005, 11:08
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam,

Dziękuję za wyjaśnienie icon_biggrin.gif .

-----------------------------

pozdrawiam

spokojna mama Janka icon_smile.gif
      • Dodano: 31-01-2005, 19:33
      •  
      •  
      •  
      •  
      Właśnie o tym samym chciałam dzisiaj napisać!

Po wykonaniu USG u mojej trzymiesięcznej córeczki lekarz powiedział, że stawy biodrowe są już na swoim miejscu (do poradni preluksacyjnej chodzę od pierwszego miesiąca) ale szkoda, że nie ma jeszcze jąder kostnienia. Spytał o ilość podawanej witaminy d (1000j.m.) oraz o wielkość ciemiączka (3x2 cm) Na moje pytanie kiedy jądra kostne się wykształcają odpowiedział, że różnie, natomiast, czy jest to wystarczająca ilość witaminy przy takiej diagnozie, powiedział, że o tym zadecyduje pediatra. Stąd moje pytanie czy to, że jeszcze jądra kostnienia są jeszcze nie wykształcone jest powodem konieczności zwiększenia ilości wit. d u tak małego dziecka. (mam na uwadze powyższą odpowiedź).
      • Dodano: 31-01-2005, 20:09
      •  
      •  
      •  

Czy słyszałaś, że stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej może powodować pewne dolegliwości, dowiedziałam sie o tym czytając:

http://www.forumginekologiczne.pl/specjalista/ep,232,dolegliwosci-zwiazane-ze-stosowaniem-wewnatrzmacicznej-wkladki-antykoncepcyjnej,from-user

• Dodano: 31-01-2005, 20:46
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam!

Brak jąder kostnienia (o czasie pojawiania się których pisał kolega) nie jest wskazaniem do zwiększenia podaży witaminy D3. Jeżeli staw biodrowy jest prawidłowy brakiem jąder kostnienia nie powinna się Pani martwić, szczególnie u 3-miesięcznego niemowlęcia. icon_cheesygrin.gif

[addsig]

Pozdrawiam!
      Agnieszka Krzywicka
      Ekspert Medforum

• Dodano: 15-09-2006, 14:08
      •  
      •  
      •  
      •  
      U mojej córeczki w prawym bioderku jest widoczne jądro kostnienia a w lewym nie i jest leczona poduszką ortopedyczną.Czy opóźniony rozwój jednego bioderka jest bardzo poważną nieprawidłowością i czy leczenie poduszką frejki może odnieśc pozytywny skutek w takim przypadku.Przez miesiąc córeczka nosiła poduszkę i niestety jądro nadal się nie wykształciło. icon_frown.gif
      • Dodano: 15-09-2006, 14:49
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam!

Powiem szczerze, że biodra mają swoją specyfikę i tak naprawdę znają się na nich głównie ortopedzi, a nie pediatrzy... Jeżeli po zrobieniu USG ortopeda zalecił poduszkę, to należy mu ufać - ewentualnie zapytać innego ortopedy icon_wink.gif[addsig]

Pozdrawiam!

Jarosław Kwiecień

Podobne dyskusje

Ankieta

Różyczka - to choroba o jakiej etiologii?

Konkurs na forum
      Konkurs tematyczny