Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Przypadki pediatryczne

(3)

Możecie tu rozmawiac na temat różnych przypadków pediatrycznych, które przytrafiły się Waszym dzieciom.

Temat: enzym laktazy (5)

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    02.02.2005 09:57:00

Witam

Moje 2-letnie dziecko ma nietolerancję laktozy. Ostatnio dowiedziałam się, że mogłąbym podawać mu enzym laktazy przed posiłkiem mlecznym.

Czy to prawda? Od jakiego wieku można podawać dziecku enzym? Czy jest taki medykament dla dzieci? Jedyny, z jakim się spotkałam to lek wyłącznie dla dorosłych (a pytałam w wielu aptekach).

Pozdrawiam

Parana

Ostatnia edycja: 02.02.2005 09:57:00
  • Forumowicz
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
    02.02.2005 15:55:00

Witam!

Jeżeli 2-letnie dziecko ma naprawdę niedobór enzymu laktazy (nietolerancję laktozy), to najrozsądniejszym postępowaniem wydaje mi się włączenie diety bezlaktozowej (lub niskolaktozowej). Nie oznacza to rezygnacji z mleka, istnieje bowiem wiele preparatów mlecznych całkowicie, lub prawie całkowicie pozbawionych laktozy.

Więcej o nietolerancji laktozy przeczyta Pani tutaj:

http://www.forumpediatryczne.pl/md.php?name=faq_pac&file=ep&tid=101

Chciałbym też zauważyć, że rozpoznanie nietolerancji laktozy u małego dziecka wcale nie jest takie oczywiste i dla potwierdzenia tego stanu wymaga różnych badań.

W dodatku większość dzieci mających różne objawy po laktozie wcale nie ma tzw. pierwotnego zmniejszenia aktywności enzymu laktazy, tylko niedobór wtórny, spowodowany różnymi chorobami przewodu pokarmowego.[addsig]

Ostatnia edycja: 02.02.2005 15:55:00

Pozdrawiam!

Jarosław Kwiecień

Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu

• Początkująca
    02.02.2005 17:39:00

Dziękuję za odpowiedź.

O tym, że nie jest łatwo stwierdzić nietolerancję laktozy u dziecka wiem, bo zmagam się z tym problemem od prawie 2 lat (pierwsze wstępne rozpoznanie miało miejsce w 5 tygodniu życia dziecka - od tego czasu dziecko jest na diecie bezlaktozowej właśnie).

Jednak był okres, kiedy moje dziecko mogło zjeść troszkę serka Danio lub jakiegoś jogurtu.

Lubi nabiał i chętnie dałabym jej od czasu do czasu, gdyby nie to, że ostatnio objawy znacznie się zaostrzyły - stąd pomysł podawania laktazy przed posiłkami mlecznymi (usłyszałam o niemowlęciu z Krakowa, któremu podawano enzym przed każdym karmieniem piersią i pozazdrościłam rozwiązania ))

Nie miałąm jeszcze okazji omówić tego rozwiązania z gastrologiem, bo sprawa jest świeża a wizyta za 2 miesiące

Pozdrawiam serdecznie

Parana

Ostatnia edycja: 02.02.2005 17:39:00
  • Forumowicz
    02.02.2005 18:15:00

Witam ponownie,

W opisanej przez Panią sytuacji moim zdaniem mozna całkiem bezpiecznie podać enzym w kapsułkach dostępny w aptece. Są 2 takie preparaty: "Lactosanol" i "Enzym Laktaza".

Są one wprawdzie w kapsułkach przeznaczonych dla dzieci starszych i dorosłych, ale producent dopuszcza otwarcie kapsułki i posypanie lub zmieszanie zawartości z posiłkiem mlecznym.[addsig]

Ostatnia edycja: 02.02.2005 18:15:00

Pozdrawiam!

Jarosław Kwiecień

Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu

• Początkująca
    02.02.2005 18:31:00

Bardzo serdecznie dziękuję )))

Pozdrawiam

Parana

Ostatnia edycja: 02.02.2005 18:31:00
  • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź

Zobacz inne dyskusje

• danulka
    Witam!Mój synek ma 6,5 roku jest teraz w zerówce.W czasie bilansu 6 latka...
  • andzia9002
    Witam. Jestem mamą 3,5 letniej Natalii. Córka obecnie waży 10kg i ma 83cm....
  • elizka25
    Witam, na jednym z forów internetowych "krążył" artykuł dr Ireny...
  • malenstwo19861
    Witam serdecznie, mój synek (2,5l) nagle od wtorku zaczął sie bardzo dziwnie...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/19870028_mezczyzna_lekarz_strzykawka_igla_zastrzyk_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesOd-kleszczowe zapalenie mózgu i opon...
    WstępKleszcze są zwierzętami bytującymi w lasach całej Europy,...
    Twoja sugestia