Reklama:

Znaczenie żywienia w profilaktyce chorób alergicznych u dzieci: część 2

Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Znaczenie żywienia w profilaktyce chorób alergicznych u dzieci: część 2

panthermedia

Butelka z mlekiem

Druga część opracowania omawiającego profilaktykę chorób alergicznych u dzieci przedstawia zagadnienia doboru mieszanek mlecznych i czasu wprowadzania pokarmów silnie alergizujących.

Reklama:

Ad 4

Efekty kliniczne opóźniania lub przyspieszania wprowadzania do diety tzw. pokarmów uzupełniających

Propagowanym przez American Academy of Pediatrics standardem żywienia dzieci zdrowych jest stopniowe i ostrożne, ale regularne wprowadzanie kolejnych pokarmów uzupełniających (w tym także glutenu, jajek, ryb i innych pokarmów potencjalnie alergizujących) od wieku 4-6 miesięcy życia. Pełne mleko krowie w USA wprowadzane jest do diety po 12 miesiącu życia; w Polsce zaleca się mleko modyfikowane przez co najmniej 24, a nawet 36 miesięcy życia dziecka.

W stosunku do dzieci obciążonych ryzykiem rozwoju alergii zalecenia ekspertów były zwykle znacznie ostrożniejsze. Poprzednie rekomendacje Amerykańskiej Akademii Pediatrii z roku 2000 zalecały, aby dzieciom mającym rodzinne obciążenie chorobami alergicznymi nie wprowadzać do diety jajek przed ukończeniem 2 roku życia, a orzechów ziemnych, orzechów laskowych i ryb nawet do końca 3 roku życia. W ostatnich latach pojawiło się szereg publikacji poddających w wątpliwość korzyści z opóźniania wprowadzania do diety pokarmów alergizujących, a nawet sugerujące niekorzystne odległe efekty takiego postępowania.

Przykładowo w badaniu wykonanym w Finlandii wykazano, że wprawdzie w wieku 12 miesięcy odsetek alergii był mniejszy u dzieci, u ktorych opóźniano wprowadzanie pokarmów alergizujących, ale ten efekt ochronny samoistnie znikał wraz z czasem i w wieku 5 lat częstość chorób alergicznych w badanej grupie dzieci był taki sam, niezależnie od czasu wprowadzania do diety pokarmów alergizujących.

W innym badaniu opublikowanym w roku 2004 potwierdzono brak różnic w częstości astmy i atopowego zapalenia skóry niezależnie od czasu wprowadzania do diety poszczególnych pokarmów, a dodatkowo wykazano nawet, że opóźnianie wprowadzania do diety jajek może zwiększać (!) ryzyko azs u dzieci.

Istnieją też doniesienia, że pokarmy zbożowe powinny być wprowadzane raczej w okresie pomiędzy 4-6 miesiącem życia niż po 6-10 miesiącu życia. Ma to powodować "odczulenie" układu immunologicznego i zmniejszenie ryzyka alergii na pszenicę oraz nietolerancji glutenu (celiakii). Podejrzewa się, że część ciężkich reakcji alergicznych na orzechy i mleko może wynikać z nadmiernego opóźniania wprowadzania tych pokarmów do diety, czego efektem jest brak efektu "odczulenia" układu immunologicznego, a co za tym idzie - gwałtowne reakcje po spożyciu danego alergenu w późniejszym wieku.

Autorzy zaleceń w podsumowaniu tej części publikacji piszą ostrożnie, że zagadnienie wymaga dalszych badań, ale istnieją coraz liczniejsze przesłanki przemawiające przeciwko opóźnianiu wprowadzania do diety pokarmów uznawanych za silnie alergizujące (takich jak mleko krowie, ryby, jaja czy orzechy). Dotyczy to zarówno żywienia dzieci zdrowych bez obciążeń atopowych, jak i dzieci pochodzących z rodzin obciążonych alergią.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Alergie

gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
gość
Co to jest(zdjęcie)?
Witam. Jest weekend, lekarzy brak a bobasowi nagle wyskoczyło coś takiego. Wyskakuje w różnych miejscach i znika. Pomożecie?
leczenie torbieli włosowej
Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii [url=http://vhcenter.pl/zabieg-laserowy-silac]leczenia torbieli włosowej[/url]. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami lub zna skuteczne metody l...
4 miesięczne dziecko z dnia na dzień przestało jeść z butelki
Witam! Moja 4 miesięczna córka przestała z dnia na dzien jesc mleko modyfikowane z butelki..... je tylko z łyżeczki a do tego mniejszą porcje,ponieważ gdy jadła z butelki zjadała 150 ml teraz ledwo 1...
brak apetytu u 4 miesięcznego dziecka
Witam, zacznę od tego że od urodzenia karmię piersią i dokarmiam butelką. Do tej pory nie było żadnego problemu - synek jadł co 3 godziny, najpierw pierś a później ok 120 ml butelki. 3 dni temu (gdy ...
Reklama:
Reklama: