Serwisy Medforum
Reklama

Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka

Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
Fot. ojoimages
(5)

Jak dobierać dziecku zajęcia pozaszkolne, czym grozi przemęczenie dodatkowymi zajęciami. Na te i inne pytania odpowiada artykuł psychologa klinicznego.

Obecnie większość dzieci ma dość duże możliwości wyboru zorganizowanego spędzania wolnego czasu. Często jedynym problemem w ich wyborze jest zasobność rodziców, jeśli są to zajęcia odpłatne. Zazwyczaj jednak posyłają na nie swoje pociechy chętnie.

 

Przeprowadzone w 2003 roku badania (Wprost, sierpień 2003, źródło: CBOS, dane z 2002 r.) wykazały, że uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia pozaszkolne:

 • języki obce 22 proc.
 • zajęcia sportowe 12 proc.
 • korepetycje 8 proc.
 • zajęcia artystyczne 8 proc.
 • kursy komputerowe 4 proc.
 • inne 2 proc.
 • na żadne 69 proc.

Można przypuszczać, iż gdyby badania ponowiono, liczby te byłyby jeszcze wyższe. Zdarza się jednak, iż rodzice wybierają swoim dzieciom nie takie zajęcia, jakie one by chciały. Częstym problemem jest także nadmierne zmęczenie córki lub syna, nawet jeśli chcą brać udział w określonej formie aktywności.

Przemęczony organizm dziecka może zareagować wtedy w różny sposób. Typowymi objawami są wtedy między innymi: smutek, apatia, problemy z koncentracją, niechęć do podejmowania różnych (także przyjemnych) aktywności. Poza tym istnieją znaczne różnice indywidualne wśród ludzi dotyczące możliwości obciążania wysiłkiem fizycznym oraz intelektualnym.

Wśród młodych pacjentów oddziałów pediatrycznych nierzadko okazuje się, iż sytuacje te mają znaczący wpływ na występujące dolegliwości somatyczne. Dodatkowe zajęcia pozaszkolne, choć zazwyczaj przyjemne, obciążają często w ogromny sposób dziecko. Zdarza się – i to wcale nierzadko – że dziecko uczęszcza na określone zajęcia tylko dlatego, że tak każe mu rodzic.

Pamiętam 11-letnią dziewczynkę chodzącą do szkoły muzycznej i grająca na skrzypcach, która po prostu nienawidziła tego. Została posłana do tej szkoły dlatego, iż zawsze było to marzeniem jej mamy. Matka nie zrealizowawszy swojego pragnienia, chciała, by zrobiła to jej córka. Mówiła: “ja nie miałam takich możliwości”, “moi rodzice nie chcieli mi nawet kupić żadnego instrumentu, więc nasza córka powinna być szczęśliwa z tego powodu że może uczyć się w muzycznej szkole”. Instrument także został wybrany przez matkę..... Dziewczynka nie dość, że nienawidziła grać i ćwiczyć, to każdy występ był dla niej ogromnym stresem. Właśnie po jednym z takich występów została przyjęta do szpitala z powodu silnego bólu brzucha, który jak się okazało nie był pierwszym. Nie znaleziono medycznej przyczyny tych dolegliwości, za to konsultacja psychologiczna pokazała, że istnieje duże prawdopodobieństwo wpływu czynników emocjonalnych na występujące bóle brzucha.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • zdjęcia: ojoimages
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
  31-12-2014 23:35:50

  Co do zajęć dodatkowych, to warto też pomyśleć o czymś na ferie zimowe. Można je atrakcyjnie spędzić. W naszym przypadku to akurat nasza córa wybrała zajęcia, właśnie z Inteligentnej Planty, bo ona bardzo się interesuje komputerami. To w jeden tydzień, w drugi wyjeżdżamy do dziadków.

 • Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
  06-11-2014 15:00:42

  Jeśli nie ma tych zajęć za dużo, to korzyść i jeśli dziecko chodzi na to, co samo wybrało. Mój syn uwielbia komputery, więc dla nas wybór był oczywisty-warsztaty programowania. Pozostał jeszcze tylko wybór placówki. Zobaczyliśmy plakaty na Ursynowie dotyczące Fundacji Inteligentna Planeta, sprawdziliśmy ją i zapisaliśmy Adasia. Jest już po kilku zajęciach i cieszy się na myśl, że po zakończeniu warsztatów będzie mógł stworzyć własną grę

 • Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
  21-07-2014 11:33:01

  Dokładnie, nic na siłe....

 • Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
  Forumowiczka
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  08-08-2013 12:41:48

  Przede wszystkim nie można dziecka zmuszać na siłę do zajęć, które są naszymi ambicjami.
  Gdy dziecko jest czymś zainteresowane powinniśmy umożliwiać mu rozwój zainteresowań. Być może w ten sposób rozwinie swoje pasje i będzie to jego powołaniem w przyszłości.

 • Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka
  08-08-2013 10:27:29

  Przeczytaj komentowany artykuł: Zajęcia pozaszkolne: korzyść i przyjemność, czy nadmierne obciążenie dla dziecka

  Nie od dzisiaj wiadomo, że co za dużo to niezdrowo. Moja córka sama poprosiła mnie, abym zapisała ją na zajęcia do szkoły gotowania Little Chef. To była jej samodzielna decyzja, a ja chciałam, aby swój wolny czas spędzała w taki sposób, który przypadnie jej do gustu.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_mama_dziecko_szczescie_ojoimages_jb_m1_babypatient-4.jpg_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesZmiany w układzie krążenia po...
Przed porodem przepływ przez płuca wynosi około 8-10% rzutu...