Serwisy Medforum
Reklama

Wymioty u dzieci: część 1

Wymioty u dzieci: część 1
Fot. ojoimages
(4)

Omówienie najczęstszych przyczyn wymiotów z podziałem na różne grupy wiekowe. Podkreślono znaczenie diagnostyki wad przewodu pokarmowego i schorzeń neurologicznych.

Wymioty są jednym z najczęstszych objawów w praktyce pediatrycznej. Rzadko występują jednak jako objaw izolowany, z reguły są jednym z elementów całego zespołu objawów, charakterystycznych dla danej jednostki chorobowej. Wymioty są czynnością odruchową, która powoduje gwałtowne wydalenie zawartości żołądka po uprzednim pobudzeniu ośrodków wymiotnych zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym lub receptorów obwodowych znajdujących się w jamie ustnej, gardle i dalszych częściach przewodu pokarmowego, ale także w uchu wewnętrznym czy układzie moczowym. Wymiotom może towarzyszyć pobudzenie układu autonomicznego, objawiające się jako zblednięcie, przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie źrenic czy pocenie się. Wymioty mogą być poprzedzone uczuciem nudności.

Wymioty mogą pojawić się u dziecka z bardzo wielu powodów. Niektóre z nich są banalne, inne mogą być następstwem lub sygnałem zaczynających się poważnych schorzeń. Wyjaśnienie przyczyny wymiotów u dziecka wymaga wnikliwie przeprowadzonego wywiadu i badania lekarskiego ukierunkowanego na określone stany chorobowe i/lub zjawiska fizjologiczne w zależności od wieku dziecka.

 

 

Najczęstsze przyczyny wymiotów w zależności od wieku dziecka

W okresie poporodowym wymioty mogą pojawić się na skutek podrażnienia błony śluzowej żołądka przez połknięty w czasie porodu płyn owodniowy lub z powodu leków podanych matce w czasie porodu. U noworodków i niemowląt wymioty mogą być efektem przekarmiania lub niewłaściwej techniki karmienia (niewłaściwa pozycja w trakcie karmienia, zbyt duża dziurka w smoczku, zbyt łapczywe jedzenie z połykaniem dużej ilości powietrza).

Ponadto w tym okresie życia występuje u dzieci skłonność do ulewania pokarmu będąca następstwem niedojrzałości czynnościowej i anatomicznej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objętość ulewanego pokarmu jest różna i niekiedy bywa mylnie interpretowana przez rodziców jako wymioty. Ulewanie lub niewielkie wymioty u noworodka czy niemowlęcia składają się na obraz fizjologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego i nie wymagają diagnostyki, a tym bardziej leczenia. U dzieci z fizjologicznym refluksem żołądkowo-przełykowym nie stwierdza się ubytku masy ciała, niedokrwistości, dziecko rozwija się prawidłowo i jest spokojne.

U starszych niemowląt i małych dzieci wymioty mogą być prowokowane. Problem taki dotyczy szczególnie dzieci mających trudność z akceptacją zmieniającej się, stosownie do wieku, konsystencji i stopnia rozdrobnienia pokarmu. Brak umiejętności żucia pokarmów, w połączeniu z “nadreaktywnością” receptorów obwodowych odpowiedzialnych za wystąpienie odruchu wymiotnego w jamie ustnej i gardle oraz presją emocjonalną wywieraną na dziecko przez opiekunów, prowadzi do nawracających incydentów wymiotów często w trakcie posiłku. Wymioty w opisanym powyżej mechanizmie również nie wywierają negatywnego wpływu na rozwój fizyczny dziecka.

Gdy pojawiają się natomiast objawy niepokojące (alarmujące), takie jak wymioty o nagłym początku, chlustającym charakterze, z obserwowanym pogorszeniem stanu ogólnego dziecka, z towarzyszącą gorączką, z zaburzeniami połykania, zahamowaniem rozwoju psychoruchowego, brakiem przyrostu lub ubytkiem masy ciała, konieczna jest kompleksowa diagnostyka pediatryczna.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • zdjęcia: ojoimages
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Wymioty u dzieci: część 1
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  09-04-2015 13:26:45

  No kiedy moje dziecko wymiotuje stosuje się do podstawowych zaleceń, sugeorwanych nie tylko przez lekarzych ale dostępnych w wielu artykułach i poradnikach. Moje dziecko jest strasznie chorowite, często go coś łapie i tak dalej, sądzę, że to przez nadopiekuńczość, to jak media wykreowały rodzicielstwo. Nie bruć rączek, nie baw się w ziemi, nie dotykaj tego, tamtego i tak dalej, a kiedyś dzieci latały cały dzień po podwórkach, były brudne i tak dalej i nikomu nic się nie działo, a dziś? jeszcze te dietki, kaszki i tak dalej. Ja wychowana byłam na kozim mleku, normalnym polskim żarle i nic mi nie jest a dałam się ponieść i starałam się od małego robić, żeby moje dziecko było idealne :/ no i klops... to tylko domysł bo pewności nie mam, może genetycznie takie jest, ech. Tak czy inaczej jak wymiotuje i coś mu się dzieje to stosuje się do tych metod: www.biomedical.pl/dziecko/wymioty-u-dziecka-przyczyny-i-postepowanie-522.html a jak czuję że coś poważnego to wiadomo, szpital.

 • Wymioty u dzieci: część 1
  24-04-2013 10:57:37

  kiedy córka wymiotuje mam zawsze pod ręką miskę, ręczniki papierowe i ubrania na zmienę. podaje jej łyżeczką wodę i orsalit, małymi porcjami, bo jeśli dziecko wypije więcej od razu wszystko zwymiotuje. podaję też probiotyki. ostatnio pediatra przepisała diphergan na zatrzymanie wymiotów, podawałam go na noc.

 • Wymioty u dzieci: część 1
  28-02-2013 10:50:40

  orsalit i probiotyki, to każda mama powinna miec zawsze w apteczce, bo wymioty u dziecka przychodzą na ogół niespodziewanie i w mało odpowiednim czasie. nawadnianie i uzupełnianie elektrolitów to podstawa. wiem z własnego doświadczenia.

 • Wymioty u dzieci: część 1
  17-12-2012 15:01:18

  przy wymiotach najważniejsze jest nawadnianie, a im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia ze względu na niewielka masę ciała. pomagają przy tym preparaty uzupełniąjace elektrolity, np. orsalit. są też leki typu diphergan, ale nie podawałabym ich bez konsultacji z pediatrą.

 • Wymioty u dzieci: część 1
  30-08-2012 13:11:32

  Przeczytaj komentowany artykuł: Wymioty u dzieci: część 1

  Zasada postępowania przy wymiotach jest podobna jak przy biegunce. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o właściwe nawadnianie. Najlepiej zastosać gotowy płyn nawadniający jak orsalit, który pomoże dobrze nawodnić dziecko. Ważna jest też odpowiednia dieta- lekkostrawna. W pierwszych paru godzinach nawet lepiej nic nie jeść a skupić sie na nawdnianiu.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/0162_2009_02_03_6114-W300H200.jpgFot. medforumZakażenia pneumokokowe u dzieci
Gdyby zapytać rodziców dzieci odwiedzających Poradnie...