Zaloguj
Reklama

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Szymańska J.,Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych i rodziców, Warszawa 2013

Adres www źródła:


Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży
Fot. Panthermedia
(5)

Eksperci alarmują - zwiększa się liczba samobójstw popełnianych przez dzieci i młodzież. Szacuje się, że na jedno samobójstwo przypada około 100 prób samobójczych.

Reklama

Wiele samobójstw dokonywanych jest w wieku 15-19 lat. Wzrasta także liczba samobójstw dzieci w wieku 10-14 lat. W 2008 roku było ich aż 28. Według WHO 90% aktów samobójczych dokonywanych jest w nastroju lub stanie depresyjnym.

Dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzje o odebraniu sobie życia?

Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest dorastanie. Pojawiają się wtedy myśli o przyszłości, sensie życia i celach, które zamierza się osiągnąć. Młodzi ludzie często czują się zagubieni. Kolejną kwestią są narastające różnego rodzaju problemy.

Badania wskazują, że decyzji o samobójstwie nie podejmuje się nagle, jest to skutek długotrwałych, narastających konflitków, urazów. Coraz młodsze dzieci usiłują targnąć się na swoje życie. Coraz częściej przyczyną są problemy w szkole - nie tylko związane z nauką. Dochodzą do tego problemy z nauczycielami i kolegami z klasy.

 

fot. ojoimages

 

Osoba odstająca od grupy, nie nawiązuje relacji z innymi, czuje się przez to wyalienowana. Nauczyciele skupiają się przede wszystkim na nauczaniu - rzadko zwracają uwagę na niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci i młodzieży. Do tego wszystkiego dochodzą problemy w domu rodzinnym - kłótnie z rodzicami, rodzeństwem, brak zrozumienia i wsparcia, rozwód rodziców.

Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka?

- wycofywanie się z kontaktów z rodziną i przyjaciómi, odwracanie się od nich

- zainteresowanie tematyką śmierci

- trudności w szkole,

Reklama
(5)
Komentarze