Serwisy Medforum

Reklama

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
Fot. ojoimages
(3)

Zespół Ekspertów pod kierownictwem Konsultanta Krajowego ds. pediatrii opublikował nowe zalecenia dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt. Poniżej prezentujemy pełny tekst zaleceń.

Dzięki uprzejmości Konsultanta Krajowego ds. pediatrii, Pani Prof. Anny Dobrzańskiej z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prezentujemy nowe zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt.

Autorzy zaleceń podkreślają znaczenie witaminy K w profilaktyce choroby krwotocznej noworodka - z tego powodu krótko po porodzie niezbędne jest podanie witaminy K każdemu noworodkowi, zarówno urodzonemu o czasie jak i urodzonemu przedwcześnie oraz należącemu do grup ryzyka.

Nowością zaleceń ekspertów jest stwierdzenie, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą mieć niewystarczającą podaż witaminy K. Z tego powodu wprowadzono oficjalną rekomendację podawania doustnie małych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom karmionym naturalnie, będącym w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia. Zalecana standardowa dawka witaminy K w tej grupie dzieci wynosi 25 mikrogramów.

Uwaga! Nie należy mylić mikrodawek zalecanych do codziennego podawania zdrowym niemowlętom z dawkami miligramowymi zalecanymi noworodkom. Jedna dawka podawana noworodkowi to 0,5 MILIGRAMA domięśniowo lub 2 MILIGRAMY doustnie. Dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).

W chwili obecnej na naszym rynku farmaceutycznym istnieją preparaty zawierające dawki miligramowe (np. Vitacon zawierający 10 mg witaminy K w tabletce) oraz jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe - Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 25 mikrogramów (skrót w dalszej części tekstu: 25 mcg) odpowiada wówczas 1 ml preparatu Vita K. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi.

 

Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt

Skład Zespołu Ekspertów

Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich - Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii

Prof. dr hab. n. med. Witold Lukas - Konsultant Krajowy ds. Medycyny Rodzinnej

Prof. dr hab. n. med. Krystyna Wąsowska Królikowska - Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka - Szaflarska - Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa - Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Socha - Przewodniczący Komisji Żywienia Dzieci Komitetu Żywienia Człowieka PAN

Dr n. med. Justyna Czech – Kowalska - Adiunkt w Klinice Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka IPCZD.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  31-03-2015 10:11:45

  Mojej córce kupuję kapsułk twist-off KiD-Vitum, mała bardzo je lubi i sama się upomina Poleciła nam je pediatra w przychodni.

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  24-03-2015 12:51:23

  To trzeba podawać tyle ile lekarz zaleci, ja podawałam Vita K i żadnych skutków ubocznych nie było. Może niektóre preparaty zawierają substancje pomocnicze, które uczulaja.

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  18-03-2015 23:56:42

  Dlaczego nikt nie informuje o skutkach uboczny witaminy K ?
  W Polsce podaje sie ponoc jeszcze w formie zastrzyku o duzej dawce co moze byc szkodliwe. Czytalam ostatnio na ten temat.
  Nie dajmy sie zwarjowac i nie robmy tego co nam lekarze sugeruje. Oni tez robia to, z czego profit maja.
  Tez jestem zdania, ze natura wie co robi i na poprawek w syntetycznej formie tez nie popieram.

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  18-03-2015 20:07:09

  Czy natura naprawdę jest tak głupia, żeby ją na każdym kroku poprawiać??? Kolejna bzdura i mydlenie ludziom oczu, lekarze powtarzają to, czego ich uczą i nie myślą czy tak jest rzeczywiście i kto to wymyślił. Lekarze wiecznie poprawiają naturę i ingerują w równowagę w organizmie, ale nikt się nie zastanawia czemu w okolicy ma 10 aptek, a kolejki do lekarzy są na zapisy za rok, bo tyle pacjentów.

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  15-03-2015 17:39:40

  Właśnie, ze nie wyposażył i do 3 miesiąca podaje się witaminę K, nie można lekceważyć braku tej witaminy bo może mieć następstwa w postaci krwotoków, siniaków innych dolegliwości związanych z słabą krzepliwością krwi. Podawałam Vita K nie patrząc na opinie innych, w końcu lekarz nie zalecił podawania bo miał taki kapsys.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/dzieci_zabawa_jedzenie_ojoimages_10has0042cl-W300H200.jpgFot. ojoimagesPica, czyli kiedy dziecko je to,...
Przyczyną tego schorzenia mogą być problemy z rozwojem...
Twoja sugestia