Serwisy Medforum

Reklama

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
Fot. ojoimages
(4)

Zespół Ekspertów pod kierownictwem Konsultanta Krajowego ds. pediatrii opublikował nowe zalecenia dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt. Poniżej prezentujemy pełny tekst zaleceń.

Dzięki uprzejmości Konsultanta Krajowego ds. pediatrii, Pani Prof. Anny Dobrzańskiej z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prezentujemy nowe zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt.

Autorzy zaleceń podkreślają znaczenie witaminy K w profilaktyce choroby krwotocznej noworodka - z tego powodu krótko po porodzie niezbędne jest podanie witaminy K każdemu noworodkowi, zarówno urodzonemu o czasie jak i urodzonemu przedwcześnie oraz należącemu do grup ryzyka.

Nowością zaleceń ekspertów jest stwierdzenie, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą mieć niewystarczającą podaż witaminy K. Z tego powodu wprowadzono oficjalną rekomendację podawania doustnie małych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom karmionym naturalnie, będącym w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia. Zalecana standardowa dawka witaminy K w tej grupie dzieci wynosi 25 mikrogramów.

Uwaga! Nie należy mylić mikrodawek zalecanych do codziennego podawania zdrowym niemowlętom z dawkami miligramowymi zalecanymi noworodkom. Jedna dawka podawana noworodkowi to 0,5 MILIGRAMA domięśniowo lub 2 MILIGRAMY doustnie. Dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).

W chwili obecnej na naszym rynku farmaceutycznym istnieją preparaty zawierające dawki miligramowe (np. Vitacon zawierający 10 mg witaminy K w tabletce) oraz jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe - Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 25 mikrogramów (skrót w dalszej części tekstu: 25 mcg) odpowiada wówczas 1 ml preparatu Vita K. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi.

 

Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt

Skład Zespołu Ekspertów

Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich - Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii

Prof. dr hab. n. med. Witold Lukas - Konsultant Krajowy ds. Medycyny Rodzinnej

Prof. dr hab. n. med. Krystyna Wąsowska Królikowska - Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka - Szaflarska - Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa - Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Socha - Przewodniczący Komisji Żywienia Dzieci Komitetu Żywienia Człowieka PAN

Dr n. med. Justyna Czech – Kowalska - Adiunkt w Klinice Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka IPCZD.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • 17-02-2015 14:54:18

  Tak, mnie też przepisał witaminę K, podaję Vita K . Z tego co wiem dzidziuś jeszcze nie potrafi sam jej wytwarzać, a zapobiega nagłym krwotokom, które mogą nastąpic. Wolę nie ryzykować i sumiennie podaję przepisaną mi dawkę.

 • 19-07-2014 12:55:04

  Czyżby Bóg nas tak niewystarczająco wyposażył w witaminy na samym początku? Bakterie jelita grubego wytwarzają witaminę K, więc kobiety rodzące kiedyś nie rzadko w polu, lub w przerwie innych prac, zaopatrywały swoje maluchy w zdrowe bakterie, bo w czasie porodu trudno było o tak sterylną higienę jak dziś i bąbel co nieco się umazał wiadomo czym i miał już w jelitkach tę wystarczającą dawkę wit K od mamusi. Oj gubi nas ta sterylizacja, odporność nam pada.

 • Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  24-03-2013 14:49:43

  Przeczytaj komentowany artykuł: Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt

  O ile kobieta będąca w ciąży i karmiąca może bez obaw przyjmować suplementy dostosowane do jej potrzeb, o tyle dziecku należy podawać preparaty witaminowe tylko wtedy, gdy są zlecone przez lekarza.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/15nk0081rf_kobieta_niemowle_dziecko_karmienie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesŻelazo w żywieniu niemowląt
WstępNiedobór żelaza jest jednym z najpowszechniej...
Twoja sugestia