Serwisy Medforum
Reklama

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
Fot. ojoimages
(4)

Zespół Ekspertów pod kierownictwem Konsultanta Krajowego ds. pediatrii opublikował nowe zalecenia dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt. Poniżej prezentujemy pełny tekst zaleceń.

Dzięki uprzejmości Konsultanta Krajowego ds. pediatrii, Pani Prof. Anny Dobrzańskiej z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prezentujemy nowe zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące stosowania witaminy K u noworodków i niemowląt.

Autorzy zaleceń podkreślają znaczenie witaminy K w profilaktyce choroby krwotocznej noworodka - z tego powodu krótko po porodzie niezbędne jest podanie witaminy K każdemu noworodkowi, zarówno urodzonemu o czasie jak i urodzonemu przedwcześnie oraz należącemu do grup ryzyka.

Nowością zaleceń ekspertów jest stwierdzenie, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą mieć niewystarczającą podaż witaminy K. Z tego powodu wprowadzono oficjalną rekomendację podawania doustnie małych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom karmionym naturalnie, będącym w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia. Zalecana standardowa dawka witaminy K w tej grupie dzieci wynosi 25 mikrogramów.

Uwaga! Nie należy mylić mikrodawek zalecanych do codziennego podawania zdrowym niemowlętom z dawkami miligramowymi zalecanymi noworodkom. Jedna dawka podawana noworodkowi to 0,5 MILIGRAMA domięśniowo lub 2 MILIGRAMY doustnie. Dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).

W chwili obecnej na naszym rynku farmaceutycznym istnieją preparaty zawierające dawki miligramowe (np. Vitacon zawierający 10 mg witaminy K w tabletce) oraz jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe - Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 25 mikrogramów (skrót w dalszej części tekstu: 25 mcg) odpowiada wówczas 1 ml preparatu Vita K. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi.

 

Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt

Skład Zespołu Ekspertów

Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich - Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii

Prof. dr hab. n. med. Witold Lukas - Konsultant Krajowy ds. Medycyny Rodzinnej

Prof. dr hab. n. med. Krystyna Wąsowska Królikowska - Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka - Szaflarska - Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa - Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Socha - Przewodniczący Komisji Żywienia Dzieci Komitetu Żywienia Człowieka PAN

Dr n. med. Justyna Czech – Kowalska - Adiunkt w Klinice Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka IPCZD.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  11-07-2015 02:56:23

  Pytałem o tą witaminę Mame, Tate, Dziadka, Babcie i wszyscy nawet ja nie dostałem żadnego zastrzyku z witaminy k a teraz totalny strach ! musi być, trzeba dać, wczoraj urodziła mi się córeczka oczywiście dostała tą witaminę ponieważ nie miałem pojęcia że takie coś jest podawane ! oczywiście zablokowałem lekarza i położną żeby nie wstrzykiwali bo nie wiem co to, zaczęli nam tłumaczyć pokazali pudełko z firmą i ulotkę po czym z żoną zgodziliśmy się, w prawdzie była to presja bo na świecie już była nasza księżniczka i nie można było tego przeanalizować tak na trzeźwo że tak powiem...Eh co oni wyprawiają z tymi lekami totalny absurd !!!

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  28-04-2015 10:08:20

  dzięki poprawianiu natury, kobiety nie płacą za dziecko utratą zęba/zębów, rozstępami, mniej cierpią przed i po porodzie, są świadome depresji poporodowej, nie muszą wysłuchiwać mądrości mam i teściowych, które wszystko wiedzą lepiej, bo przecież są matkami

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  12-04-2015 10:55:42

  Jasne, lekarze za każdą wypisaną wit K lub D lecą na Majorkę, a Ci co latami prowadzą badania medyczne po prostu nie mają co z pieniędzmi robić. Bzdura! Natura, naturą, ale spójrzcie na statystyki jaka jest przeżywalność noworodków teraz, a np 100 lat temu? Jak długo ludzie żyją teraz a kiedyś. Kiedyś w wieku 50-60 lat ludzie byli już u kresu życia. I mówcie sobie co chcecie, ale odpowiada za to rozwój medycyny i praca wielu mądrych głów, którzy latami siedzą w laboratoriach, szpitalach, nad papierami analizując, badając, tworząc wytyczne... Niestety natura też czasami nas zabija... A medycyna próbuje nas ratować

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  31-03-2015 10:11:45

  Mojej córce kupuję kapsułk twist-off KiD-Vitum, mała bardzo je lubi i sama się upomina Poleciła nam je pediatra w przychodni.

 • Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K u noworodków i niemowląt
  24-03-2015 12:51:23

  To trzeba podawać tyle ile lekarz zaleci, ja podawałam Vita K i żadnych skutków ubocznych nie było. Może niektóre preparaty zawierają substancje pomocnicze, które uczulaja.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/380147_jedzenie_dziecko_sniadanie_platki_mleko_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesBłędy żywieniowe
Prawidłowe żywienie dzieci szkolnych sprzyja kontynuowaniu go w...